Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

16 Şubat 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Anadolu’da Kadının İzi

Veliye Martı'nın yeni yazma koleksiyonu “Anadolu'da Kadının İzi”, Sahi'nin katkılarıyla Beyoğlu'nda sergileniyor.

Anadolu’da Kadının İzi

Asmalımescit’te Adahan İstanbul’da 27 Şubat’ta açılan Veliye Martı’nın Anadolu’da Kadının İzi sergisi, Ana tanrıça heykelciklerinden kilim motiflerine, Anadolu kadınının binlerce yıllık öyküsünü kumaşlar üzerine taşıyor. 17 Mart’a dek görülebilecek serginin amacı, kadın emeğine dikkat çekmek ve Anadolu'da el tezgahlarında dokumacılık yapan kadınlarımıza sürdürülebilir bir destek yaratarak dokuma tezgahlarının susmamasını sağlamak. Sergilenen eserlerin basıldığı feretiko, dastar, ihram gibi Anadolu'nun birbirinden değerli yerel kumaşları hep bu el tezgahlarında üretilmiş, sergi bittikten sonra da Sahi'nin bünyesinde özel bir koleksiyon olarak aynı şekilde üretilmeye devam edecek.

Sergi, doğum mucizesini gerçekleştiren kadının yaşam veren ana tanrıça olarak görüldüğü çağlardan, dokuduğu kilimlerde iç dünyasını dile getiren Anadolu kadınlarına kadar bu topraklarda kadın izlerini ortaya koyuyor. Binlerce yıl önce Anadolu'da ilk yerleşimleri kuran toplulukların kadın idolleri, kilim motiflerindeki kadın sembolleri ve 18'inci yüzyıl Kütahya seramikleri üzerindeki kadın figürleri baskı desenlere dönüşerek yazmalar üstünde buluşuyor.

Veliye Martı, günümüzde yazmacılık sanatımızı koruyan ve yaşatan en önemli isimlerden. 1990'da yazmacılığın çağdaş temsilcisi Mehmet Eyüboğlu'nun atölyesinde bu sanatla tanışmış. Yazmacılık alanındaki akademik sertifikalarının yanı sıra Tokat'a giderek atölyelerde üç yıl boyunca usta çırak geleneğine göre çalışmış. Ustalardan el almış olması Martı'yı bu sanatta çok özel bir yere taşıyor. Veliye Martı bugün Sultanahmet'te Küçük Ayasofya'daki atölyesinde eğitici ve araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürüyor.


ANADOLU'DA KADININ İZİ


Veliye Martı
27 Şubat -17 Mart 2015


ADAHAN İSTANBUL / GALERİ
Kokteyl: 27 Şubat 2015, Saat: 18:30 - 20:30 | Ziyaret Saatleri: 11:00 - 20:00
Asmalı Mescit Mah. General Yazgan Sokağı No:14 Beyoğlu İstanbul 34430 Türkiye 

Tel: +90 212 243 85 81 
www.adahanistanbul.com

 

#anadoludakadininizi

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?