Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

15 Şubat 2016  |  0 yorum  |  Sahi

Ankara Haydarpaşa'da başlardı.

“En güzel yanı İstanbul'a dönüşü” diyen İstanbul aşığı şair Yahya Kemal bir yana, herkes için her yaşta ayrı bir anlamı vardır Ankara'nın. Örneğin yetmişli yılların başında İstanbul'da yaşayan daha okula bile başlamamış küçük bir çocukken benim için Ankara anneanne, babaanne, dede, teyzeler, halalar, kuzenler, hayvanat bahçesi ve bir de upuzun bir tren yolculuğu demekti.

Ankara Haydarpaşa'da başlardı.

O yıllarda bir çocuk için en büyük görsel şölendi tren penceresi. Televizyon tek kanallı, siyah beyazdı ve her gün yayın yoktu. Oysa o günlerde pek de hızlı gitmeyen trenin penceresinde capcanlı bir dünya alabildiğine uzanıyordu. Rengarenk tarlalar, atlar, inekler, koyunlar, masmavi gökyüzünde şekilden şekle giren bulutlar, yol boyunca devamlı yükselip alçalan telgraf telleri, çatal kuyruklarıyla tellerin üzerlerine dizilmiş kırlangıçlar, trenin raylarda çıkardığı ritmik gürültü, makaslardan geçerken hızlanan bir tempoyla sağa sola sallanmak, benim için hepsi biraz Ankara'ydı.

En çok da Haydarpaşa Garı'ydı galiba Ankara. Ankara'ya gitmek için trene binilen, gidenlere el sallanan, Ankara'dan gelen akrabaları karşılamaya gidilen, beklenen...

Gerekenden biraz daha fazla beklenirdi genellikle, “tren rötar yapmış” diye bir cümle sık sık dolaşırdı büyükler arasında. Beklerken merak ve hayranlıkla izlerdim koca koca lokomotiflerin peronlara giriş çıkışlarını. En büyük heyecansa “Ankara-Eskişehir istikametinden gelen Ankara Ekspresi 3'üncü perona girmek üzeredir” cümlesini duymaktı. Sonra tekerleklerinden kıvılcımlar çıkararak yavaşlayan lokomotifiyle tren yaklaşır, tüm gözler vagon pencerelerinde tanıdık bir yüz aramaya başlardı.

O gelişlerden birinde anneannem Ankara'dan bir oyuncak lokomotif getirmişti bana. Trenleri sevdiğimi fark etmişti demek ki. Lokomotif o yılların tüm oyuncakları gibi tenekedendi. Üzerinde Ankara Ekspresi yazıyordu ve yürütünce ses çıkarıyordu. Öyle mutlu olmuştum ki. Laf mı, koca Ankara'yı elimde tutuyordum.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?