Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

15 Şubat 2016  |  0 yorum  |  Sahi

Ankara'yı kuğu gibi sevmek

Ankara'nın sembolü bir kuş olsa kuğu olurdu. Hemen aklınıza Kuğulu Park gelecek ama onun için değil, en azından sadece onun için değil. Kuğular bütün canlılar içinde bağlılık duygusu en yüksek türlerin başında geliyor. Tüm yaşamı boyunca tek bir eşe sadık kaldığı gibi yaşadığı yere de adeta tutkuyla bağlanıyor. Yani öyle bir bağlılık ki ancak bir Ankaralının Ankara sevgisiyle kıyaslanabilir, o yüzden.

Ankara'yı kuğu gibi sevmek

Kuğulu Park'taki kuğuların da böyle bir bağlılık hikayesi var aslında. Kuğulu Park Kavaklıdere'de Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde 1958'de kurulmuş, ünü kapladığı 1 hektarlık mütevazı alandan çok daha büyük bir park. Adını kurulduğu yıllarda Viyana Belediyesi tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan alıyor. İşte bu kuğulardan üçü 1984'te yeni açılan Seğmenler Parkı'na naklediliyor. Kimse kuğulara nerede yaşamak istediklerini sormuyor. Ancak kuğular evlerine, yuvalarına, sevdiklerine, Kuğulu Park'a geri dönmek istiyor. Kaçıyor, yolda yüksek binalara, ağaçlara çarparak düşüyor ve kurtarılamıyor.

Park bugün beyaz kuğularla birlikte tam 24 kuş türüne evsahipliği yapıyor. Bu türler arasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin hediyesi olan, nadir görülen siyah kuğular da var. Parkta Kavaklıdere semtine adını veren kavak ağaçlarının yanı sıra çınar, erguvan ve alıç ağaçları da yer alıyor. Park çocukların neşeyle koşuştuğu, sevenlerin el ele tutuştuğu, genç yaşlı herkesi yaşam enerjisiyle dolduran bir mekan. Binin Kızılay'dan 413 numaralı belediye otobüsüne. Üç durak sonra oradasınız.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?