Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

10 Haziran 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Babanızla gidin!

Babalar Günü’nde alışveriş merkezi çılgınlığından kaçıp, doğayla ve İstanbulla buluşmaya ne dersiniz?

  • Babanızla gidin!
  • Babanızla gidin!
  • Babanızla gidin!

İşte öneriler…

*Mesela Galata Köprüsü’nde balık tutmaya gidebilirsiniz.  Hatta Karaköy’den balıkçılık ile ilgili her türlü malzeme de sizin hediyeniz olur. Rast gele!

*Beyazıt her zaman beklediğinizden fazlasını verir. Kafayı dağıtmak için Çorlulu Ali Paşa’yı tercih edebilirsiniz. Elma çayı eşliğinde bir tavla atarsanız her şeyi unutursunuz!

*Boyacıköy yokuşları sporcu babalar için ideal yürüyüş rotalarıdır. Pusulayı Emirgan sırtlarına verirseniz de çok güzel çiçek bahçeleri görürsünüz. Hem sardunyalar da ucuzladı! 

*Trafiğe karışmadan metro ve otobüs kullanarak kısa sürede Rumeli Kavağı’na gidebilirsiniz mesela. Yapacağınız hoş keşifler keyfinizi artıracaktır. Şehrin gürültüsünden uzak, yeşilin ve denizin uyumunu, mahallenin şımarık kedilerini severek izleyebilirsiniz. Tabii üçünü köprü inşaatı biraz görüntünüzü bozup, tadınızı kaçırabilir!

*Kapalı Çarşı’ya kaç kere gittiniz? Ya da babanızla gittiniz mi? İşte şimdi bunu tecrübe edin. Şark Kahvesi’nde soluklanıp, enfes esnaf lezzetlerini tadıp, Gramofon Baba’da (eğer sizi sever de kovmazsa) Müzeyyen Senar ya da Zeki Müren dinleyip, eskicilerden ona küçük bir hediye alabilirsiniz. Sonrasında da Mısır Çarşısı’nda bir baharat yolcuğu ile Eminönü’nde akşamı edebilirsiniz.

* İstanbul’un köyleri hala güzel! Benim önerim Şile ve etrafındakiler… Batı’dan Doğu’ya Sahilköy, Doğancalı, Alacalı ve Sofular köyleri var. İstanbul’a mesafeleri yaklaşık 60-75 kilometre arasında. Ve en önemlisi her yer orman… Kumsallar da uçsuz buçaksız. Ağva’ya doğru da çok şirin, Bizans devrinde kurulmuş eski bir Rum köyü olan Kabakoz çıkacak karşınıza. Bu güzel köyde 700 yıllık tarihi bir de çınar var. Kestane balı da ünlü.

*Tarihi Çırçır Suyu da yakın mesafede keşfedilmeyi bekleyen bir yer.

Zaten Sarıyer şifalı suları ile ünlüdür tarihte. Boğaziçi’nin de iyi suları Sarıyer’de toplanır. Kestane suyu, şifa niteliği herkesçe bilinen Çırçır suyu, Fındık suyu, Hünkar suyu, Şifa suyu Sarıyer’e yakın tepelerin eteklerinden çıkar. Çırçır da yazın sıcak günlerinde buz gibi suyuyla yakın şehir kaçamakları için ideal bir yer. Babanızla mangal keyfi için en doğru adres olabilir.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?