Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

18 Mart 2015  |  0 yorum  |  Zuhal Aytolun

Balkonlarınız için dahiyane fikirler

Yazının başlığı “Balkonlarınız için dahiyane fikirler” olunca, eminim ki aklınıza hiç gelmemiş olanından bekliyorsunuz... Amerika'yı yeniden keşfetmeyeceğiz, merak etmeyin. Ama sizin için yeni ufuklar açacağız. Sadece ufak pratik yollarla geniş alanlar oluşturmanın, keyifli mekanlar yaratmanın peşindeyiz. Nasıl mı?

Balkonlarınız için dahiyane fikirler

Doğaya büyük zararlar verdik bugüne dek. Artık buna bir dur demenin zamanı geldi. Tüketmeden de üretebiliriz. Hem böylece geri dönüşümlü, zararsız, kullanışlı ve keyifli aksesuarlar da elde edebiliriz. Örneğin saksı satın almayın; bahçenize lastik bir çift yağmur çizmesinden, balkonunuza konserve kabından yapın. Ya da kütükten tabure, renkli cam şişelerden lamba, eski botlarınızdan saksı, merdivenden kitaplık, kapı tokmağından açacak bile yapabilirsiniz. Seçenek öylesine çok ki...

Aslında bu adına “Upcyling” denilen bir akım. Amaç eşyanın ömrünü uzatmak, tüketmeden üretmek... Tüm dünyada yayılan bu akım, çevre ve sosyal adalet bilincinin de yaygınlaşması demek bir anlamda. 

Yaratıcılığınızın önüne engel koymayın.

Evde kullandığınız her eşya, o anlık işlevini yitirdiyse sizin için, başka bir şekilde de kullanabilirsiniz. 

Şimdi etrafınıza başka gözlerle bakın. 

Belki de az sonra; rendeyi duvara asılmış bir kalemlik, tırmığınızı askılık, kavonozlarınızı mumluk, tenis raketinizi bir çerçeve olarak görebilirsiniz. Belki de daha fazlasını... Hadi şimdi internette bir gezinin, bakalım karşınıza neler çıkacak... Bizim bulduklarımız da burada! 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?