Anasayfa > Şehir Hatları > 45 Derece

45 Derece

2 Temmuz 2014  |  4 yorum  |  Ali Deniz Uslu

Başın öne eğilmesin!

Şehri keşfetmek için gerekenler; bitmek tükenmek bilmeyen bir merak ve başını öne eğmeden, 45 derecelik bir açıyla yaşadığımız bu şehri görmek!

Başın öne eğilmesin!

İstanbul'da keşif hiç bitmez.Çünkü tarih ve hikayeler tekrar yaşanır, kulaktan kulağa yeni nesillere taşınır. Bunu fark etmenin en güzel yolu da bitmeyen bir merakla ve 45 derecelik bir görüş açısıyla yürümektir! İşte belki sürekli önünden geçip görmediğimiz, görsek de hikayesini sormadığımız, sorsak da tam yanıt alamadığımız Karaköy'deki Ziraat Bankası heykelleri de ilk 45 derece konuğumuz.

Adına bakmayın, elbette heykeller bankaya ait değil. Binanın yapılışı 1910'a tarihli, inşaat iki yıl sürmüş. Sonra Avusturya bankası olarak hayatına başlamış, gel zaman git zaman en son 1944 yılında Ziraat Bankası'na devredilmiş. Heykellerin Avusturya bankası tarafından yapıldığı söylensede bu kesin değil. En azından bu konuda yazılı bilgi yok. Bir gece ansızın mı dikildi derseniz işin orası da başka bir muamma! İnsanlar bu heykellerin limanın koruyucuları olduğunu düşünüyor.

    Kadın heykeli batıda, erkek ise doğuda. İki tane de çocuk heykeli onlara ilişmiş gibi duruyor. 45 derece dedik ama açınızı görüşünüze göre ayarlarsanız çocukların biraz korkunç simgelendiğini görürsünüz. Hem tek heykeller de bunlar değil. Deniz ve giriş cephesinde de iki kartal amblemi var. Biri ahşap bir teknenin üzerinde... Temelde, özellikle bu iki figür Avusturyalıların sanat anlayışıyla örtüştüğü için fazla sorgulanmamış. Şimdilik bizden de bu kadar. 

Sanırım artık Karaköy'e her gelişinizde soru işaretleri ile dolu bu gizemli heykellere daha dikkatli bakarsınız. Açınız ne olursa olsun bu gizemli şairlerin şehrinde başınız yukarda tutun, her an her şeyi görün, izleyin ve de tanıyın! Hatta onların öykülerini kendiniz yazmayı da deneyebilirsin. Çünkü şehirler yaşayanlara aittir. Bir de hatırlatma Mustafa Cezar'ın “XIX. Yüzyıl Beyoğlusu” kitabını bulabilirseniz çok daha fazla bilgiye ulaşmanız mümkün.

Bu yazı hakkında toplam 4 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Derya Deniz
Yazan: Derya Deniz   2.08.2014 01:19:10 - 01:19:10Çok keyifli olmuş, kim bilir daha neler yapacaksınız. Ellerinize sağlık
murat derya
Yazan: murat derya   8.08.2014 14:38:20 - 14:38:20Keyifle okunan yazılarınızın sürekli olmasını dilerim..
inci üstündağ
Yazan: inci üstündağ   9.11.2014 17:58:24 - 17:58:24öyle güzel bir anlatım ki okurken düşünüyorum düşünürken o anı yaşıyorum,lutfen böyle güzel yazılar yazın kafam dinlendi
nihan durmaz
Yazan: nihan durmaz   2.02.2015 12:32:44 - 12:32:43bu istanbul ne değişik bir şehir her dünyanın tarihi yatıyor sanki emeğinize sağlık.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?