Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

30 Ocak 2015  |  2 yorum  |  Zeynep Bakır

Başka bir sevgililer günü mümkün!

Eğer, Sevgililer Günü’nün kırmızıya boyanmış vitrinlerinden ötürü kendini eve kapatmak isteyen çiftlerdenseniz Aşk Tanrısı Eros’un bize verdiği yetkiyle size alternatif bir sevgililer günü rotası çizmek isteriz. Elbette rotanın fonunu İstanbul oluşturuyor. 

Başka bir sevgililer günü mümkün!

MANASTIR TEPESİ 

Adalara ziyaret edildiğin de bile fazla tercih edilmeyen Kınalı ilk durağımız. Kınalıada’nın Manastır Tepesi, çok fazla kişinin bilmediği ama ada manzarasını doyasıya yaşayabileceğiniz gizli bir mabet. Çimenlere uzanıp birbirinize şiirler okuyabilirsiniz. Daha önce sevgilinize şiir okumadınız mı? O halde Turgut Uyar’ın ‘Aramızdaki’ şiirini öğrenerek başlayabilirsiniz. 

AYA YORGİ YOKUŞU SICAKTA TIRMANILMAZ

Madem adalara kadar uzandık Büyükada’nın meşhur Aya Yorgi Tepesi’ne de çıkabilirsiniz. Şubat ayında oraya çıkmak kimsenin aklına gelmeyeceğinden yalnız olacağınıza eminiz. Hem o yokuşu sıcakta çıkmak gerçekten çok daha zor inanın. 

İKİ ÇAY, BİR TAVLA BİR DE ÇINAR 

Ve adalarda ki son ziyaretimiz Burgaz’daki çınar. Ada’nın neredeyse 650 yaşına basacak bir çınarı var. Bazı çınarlara ‘mesken çınar’ denir, ortasında koca bir oyuk olur ve evsizler o oyukta yaşar hatta o ağacın oyuğunda zamanında kunduracı işini bile icra etmiş. Oyuğun içine girer misiniz bilmem ama çınarın altında sevgiliye bir buse vermek belki Sait Faik’in hoşuna gider de size ‘Hişt Hişt’ diye fısıldar.... 

O çınarın hemen arkasında girişi kolay bulunmayan gizli bir çay bahçesi var. Tavla oynamayı seven çiftlerdenseniz iki çay bir tavla sipariş edin ve son vapuru kaçırmayın.

KIRMIZI DEĞİL YEŞİLDİR RENGİMİZ 

Bazılarımız doğaya doğduğunun farkındadır. Siz de onlardansanız Atatürk Arboretumu hem yeni bitkileri önünüze seriyor hem de romantik atmosferiyle size tam da ihtiyacınız olan günü sunuyor. Sıra sıra ağaçlar, göl kenarında huzurlu vakit, yürüyüş yolları gez gez bitmiyor... 

INSTAGRAM ÇİFTLERİNE 

Sultanahmet’teki Soğukçeşme Sokağı tam instagram çiftlerine göre. Tarihi dokusu hiç bozulmamış nadir sokaklardandır. Cumbalı evlere bakmaktan sokağın yerel kahvesinde çay içmekten kendinizi alamayacağınıza eminiz. 

İFLAH OLMAZ EVCİLERE FİLMLER 

Evden çıkmamaya kararlı çiftler için önerebileceğimiz İstanbul manzaralı Türk filmlerimiz de var. Eğer siz İstanbul’a çıkamıyorsanız, İstanbul size gelir. 

Şehvet Kurbanı 

Yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul’un yaptığı Şehvet Kurbanı, İstanbul’da banka veznedarlığı yapan Ahmet Barksever’in hikâyesini anlatır. Karaköy’deki Dış Ticaret Bankası’nda çalışan takım elbiseli, kravatlı insanları bolca gördüğümüz film, Galata ve etrafında geçer. 1940 yapımı bu film dönemin politikası olan ‘modernleşme’ arzusunu apaçık gösterir. 

Şark Ekspresinde Cinayet 

Yönetmenliğini Sidney Lumet’in yaptığı 1974 yapımı film izleyiciye bolca İstanbul manzarası sunar. İstanbul-Paris seferini yapan Şark Ekspresi’ndeki yolculardan Amerikalı milyoner ölü bulunur ve olaylar başlar. Filmin original adı Murder on The Orient Express’tir. Agatha Christie’nin kitabından uyarlanır ve tabii ki Pera Palas baş roldedir. 

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Cenk yilmaz
Yazan: Cenk yilmaz   31.1.2015 20:56:11 - 20:56:10Helal, iste boyle. Elinize saglik
Ali Akgün
Yazan: Ali Akgün   1.2.2015 15:31:28 - 15:31:27En sahicisini yazmışsınız

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?