Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

25 Eylül 2014  |  0 yorum  |  Zuhal Aytolun

Bayram sofraları

Bayramların en güzel yanıdır paylaşmak.

Bayram sofraları

Herkes biraraya gelir, uzun zamandır görüşmemiş olanlar hasret giderir, büyük masalar kurulur. Paylaşımların lezzetle çoğaldığı zamanlardır bunlar. 

Günümüzün yoğun ve koşturmalı yaşamından yorulanlar, tatili bir fırsat olarak değerlendirip uzaklara kaçmak isteyebilir. Yine de onlara küçük bir önerimiz var: Tatil, dinlenmek, uzaklaşmak elbette hakkınız. Ama yalnızca bir gün de olsa sevdiklerinize ayırın. Güzel ve geniş bayram sofraları kurun. 

Paylaşım bereketi getirir. O yüzden masanızın zenginliği yine size bağlıdır. Bu bayramda sofranızdan bol yeşilliği ihmal etmeyin. Mutlaka bir zeytinyağlıya yer vermeye özen gösterin. Çeşit bol olsun diye, her telden çalmayın. Onun yerine sofranızda lezzetin ve uyumun dengesi olsun. Ne de olsa sağlık ve lezzet en önemli kriter. Yediklerinize dikkat etmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok herhalde. Ama küçük bir hatırlatma yapabiliriz. Uzmanlar, yenilen etlere de dikkat edilmesi gerektiğine özellikle vurgu yapıyor. En az 24 saat bekletmekte yarar var. Et tüketirken yanında mutlaka salata ve yoğurt da yemelisiniz. Unutmayın, yemeğin ardından ya da kahvenizle birlikte tatlı ikramı da gelecektir. Bayramların olmazsa olmazı tatlılardan mahrum kalmak istemiyorsanız, küçük porsiyonlarla deneyebilirsiniz. Güzelim tatlılarla lezzet şöleni yaparken size ufak da bir sır verelim. Bol su için ve kendinize vakit ayırıp biraz da yürüyüş yapın.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?