Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

3 Ocak 2015  |  4 yorum  |  Ali Deniz Uslu

Bir İstanbul dolmuşcusu; Karıncaezmez Şevki

İstanbul en güzel hayatların, en güzel hikayelerin şehri. Ve mutluluk kapısında yaşayan güzel insanların da güzel yaşamlarından bir tanesi daha Karıncaezmez Şevki'nin hikayesi... Hiç duydunuz mu adını ? Belki evet, belki hayır. Şimdi duyunca unutmazsınız ama...

Bir İstanbul dolmuşcusu; Karıncaezmez Şevki

Galatarasay’ın ünlü amigosudur Karıncaezmez Şevki. Futbot tarihinin en kibar, en nadide, en narin isimlerindendir ve aslında her takımın taraftarı sever onu. Onu kaybettiğimizde o yüzden hepimiz üzüldük. “Peki, neden mi ismi Karıncaezmez?” diyeceksiniz şimdi. Evet anlatalım. O yıllardaki yani 1940'lardaki İstanbul Emniyet Amiri Orhan Eyüboğlu ona vermişti bu ismi çünkü Karıncaezmez Şevki, gerçek adıyla Şevki Güney aslında şöfordü, yıllarca İETT'de direksiyon sallamış ve tek bir kaza bile yapmamıştı. Öyle ya hem İstanbul'un en kibar şörörüydü o! Bir de hep çiçekle dolaşırdı, ceketinin cebinde hep taze çiçeklerle. İlla ki biri kırmızı biri sarı! Hiç ayırmadı çiçeklerini yanından, hem de hiç. İETT'deki işinden de şöfor mahalini çiçek bahçesine çevirdiği için oldu. Mesai saatleri içinde çiçek takmak yoktu çünkü!

Ama Karıncaezmez Şevki bu, İstanbul şöforü, ne çiçeğinden vazgeçer ne de direksiyon sevdasından. İşte o yüzden 50'li yıllarda Opel model arabasıyla Dolapdere, Taksim-Karaköy hattında dolmuşa çıktı. İstanbul'da başlayan tüm Türkiye'ye yayılan dolmuş kültürün en renkli, en unutulmaz ismiydi. Dolmuşunun içi sarı kırmızı renklere aşkıyla doluydu. Bir de Galatasay'ın maçı olduğu günler dolmuş güzergahını değiştiriyordu çünkü stadyuma ücretsiz taraftar taşıyordu Karıncaezmez Şevki. 

Arabasının jantlarından biri sarı, diğeri kırmızıydı. Bakmayın dolmuşunun böyle olduğuna her takımın taraftarı binerdi onun dolmuşuna, çünkü renklere, yollara ve İstanbul'a sevdalı bu adamı herkes severdi. Keşke Karıncaezmez Şevki hayatta olsaydı, dolmuşlar da İstanbul sokaklarında! Koyu Beşiktaş'lı beni de alıp götürseydi Cim Bom'un maçına...

Bu yazı hakkında toplam 4 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

murat ege
Yazan: murat ege   6.1.2015 22:47:45 - 22:47:45Güzel hikaye...
mehmet yeni
Yazan: mehmet yeni   13.1.2015 01:02:32 - 01:02:32Yazılarınızı keyifle okuyoruz, yiyecekleriniz,diğer ürünleriniz ve yazılarınız oldukça başarlı...
figen uğurçay
Yazan: figen uğurçay   23.1.2015 08:32:58 - 08:32:57ne güzel bir hikaye yazmışsınız, istanbulun şu anki metrobüs vs. kargaşasını düşününüyorumda, günümüzde artık böyle hikayelere daha çok ihtiyacımız var. Bu şehrin yaşanmışlıklarını unutmamak için, bu insanlar şehir kültürümüzün değerlileri onları hatırladıkça daha çok yüceltmeliyiz, emeğinize sağlık..
nazlı ulutaş
Yazan: nazlı ulutaş   2.2.2015 10:54:07 - 10:54:06siz ve sizin gibi duyarlı insanlar sayesinde bu şehrin arkasındaki güzel hikayelerden haberimiz oluyor, yeni hikayeleri merakla bekliyorum.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?