Anasayfa > Şehir Hatları > Gastronomi

Gastronomi

30 Temmuz 2014  |  1 yorum  |  Adalet Çavdar

Bir külah dondurma eriyene kadar çocukluk.

Hangimiz bakkala gidip gelirken üç kuruş üstüne dondurma almadık ya da ağlamadık “dondurma dondurma” diye…

Bir külah dondurma eriyene kadar çocukluk.

Benim büyüdüğüm mahallede bir dedemiz vardı, bütün mahalleyi keçiboynuzu ve dondurma satarak dolaşır dururdu. Dondurma için ağlayan bir çocuk muydum hatırlamıyorum ama bizim mahallenin ortadan kalkışıyla dondurmaların lezzet kaybına uğrayışının aynı tarihlere denk geldiğini biliyorum. 

Kurtuluş Caddesi üzerindeki Damla Dondurma, işte o kayıp lezzeti vadediyor. Bir top dondurma ile ufacık bir zaman makinesi sunuyor. Damla Dondurma’nın tevellüdü çok eskiye dayanmasa da ürettiği dondurmanın tadı çocukluğunuzdan hatırladığınız dondurmanın aynısı. 

Aile meslekleri dondurmacılık olan Tufan kardeşler tarafından kurulan ve 1989-1994 yıllarında Merter’deki bir dükkânda hizmet vermeye başlayan Damla Dondurma, 1994’ten bu yana Tatavla’daki kutu kadar olan dükkânda hizmet veriyor. Yaz kış müşterilerini dondurmasız bırakmayan müessese, kışın ayrıca kendi imalatı olan boza, salep ve tulumba tatlısı da sunuyor.  

Piyasaya uymayıp klasik dondurma çeşitleriyle yoluna devam eden işletmede sade, çikolatalı, karamelalı, damla sakızlı, Şam fıstıklı, tutti fruttili, limonlu ve çilekli dondurma bulunuyor. Ürünlerde gerçek meyveler kullanılıyor ve bu da dondurmanın lezzetine hemen yansıyor. Tufan kardeşler, dondurmalarda kullanacakları meyveleri halden bizzat gidip kendileri seçiyorlar. Külah, kase ya da kilo ile dondurma alınabiliyor. Üzerine çikolata sos, Hindistan cevizi ya da fıstık isteyip istemediğiniz soruluyor. Sabah 08.30’dan gece 00.30’a kadar hizmet veren işletmeyi, özellikle yaz aylarında akşam saatlerinde önünde oluşan sabırsız kuyruktan tanıyabilirsiniz.  

Tiryakisi olacağınız Damla Dondurma, İstanbul’un en iyi dondurmacıları listelerinde yerini çoktan almış durumda.

Damla Dondurma'ya gitmek için yol tarifi (Google Maps):

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Songül Ağal
Yazan: Songül Ağal   31.7.2014 16:45:19 - 16:45:19Mesai saatinde bunları okuyanlar için çok zor =) Ekipçe canımız çekti.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?