Anasayfa > Şehir Hatları > Gastronomi

Gastronomi

16 Ekim 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Bir marketten daha fazlasını isteyenler için...

Bir sabah uyanıp tamamen organik beslenmeye ihtiyaç duyarsanız ‘sağlıklı yeme-içme’ sektörünün ne kadar dar olduğunu da göreceksiniz.

  • Bir marketten daha fazlasını isteyenler için...
  • Bir marketten daha fazlasını isteyenler için...
  • Bir marketten daha fazlasını isteyenler için...
  • Bir marketten daha fazlasını isteyenler için...

Dışarıda yediğimiz ya da pişirmek için evimize götürdüğümüz her gıdanın içinde trans yağ, mısır şurubu, doğal olmayan katkı maddeleri, koruyucular olduğunu bilmek gerçekten de can sıkıcı. Ama güzel olan bir şey var ki buna canı sıkılan insanların işin ucundan tutarak marketler açması, mekânlar yaratması olmuş. 

İki kardeş olan Dilek ve Sinan Tüzer’in işlettiği Balya Organik iç rahatlatan işletmelerden biri. Cihangir’deki cafe-market konseptli mekânında Sinan Tüzer’le ‘organik işinin’ detaylarını konuştuk. 

Balya Organik’te geniş bir yelpaze sunuyorsunuz, menemen de yiyebiliyoruz, yüz temizleyicisi de alabiliyoruz. Bu içiçe geçmiş güzel bir sunum olmuş... Bir evin neye ihtiyacı varsa burada var. Gıda, temizlik, kozmetik... Ortak noktaları insana ve çevreye zarar vermeyen ürünler olması. Üreticiler tarafından tanınıyoruz. Temizlik ürünleri hariç, ürünlerimizin yüzde 99’u yerli. 

Üreticilerin sizi tanıyor olmasının avantajı nedir?                                         

Doğrudan üreticiden ürünleri temin ediyoruz ve aracı firmanın koyacağı fiyat farkını ortadan kaldırıyoruz. Yani ürün tüketiciye ne kadar çabuk ulaşırsa o kadar ucuz oluyor. 

‘Organik’ kelimesinin adı hem pahalıya çıktı hem de biraz kirlendi, ne düşünüyorsunuz bu konuda? 

Organik olduğunu söyleyip organik ürün satmayan birçok mağaza açıldı ya da varolan mağazalar bunu söyledi. Ama organik ürünün sadece ticaretini yaparak bu işi çeviremezsiniz. Sizin de bu dönüşümün içinde olmanız gerekir. Bir zaman sonra organik ürünler satan bir işletme açabilmek için bir takım eğitimlerden geçmeniz gerekecek. 

Peki ya sizin ‘organik geçmişiniz’ nedir? 

15 yıla yakın  bir süredir organik tarımla ilgileniyorum aynı zamanda aktivistim. Balya Organik’i burada, bu şekilde açmamızın sebeplerinden biri de sadece ürün değil fikir alışverişi de yapabilmek. Burada atölyeler gerçekleştiriyoruz. Ekmek yapımı, çimlendirme gibi farklı konular hakkında atölyelerimiz de var. 

Organik ürünlerle ilgilenen işletmelerin denetlemesi diğerlerinden farklı oluyor mu?

Genel işletme kontrolleri, temizlik, hijyen gibi kontrolleri Belediye yapıyor. Ürünlerimizi, Organik Üreticiler Derneği ve Ekolojik Üreticiler Derneği denetliyor. 

KİNOA SALATASI ÇOK SEVİLİYOR 

Yaptığınız otlu omletin lezzeti Moda’ya kadar geldi. Siz sebze-meyve alışverişinizi nereden yapıyorsunuz? 

Evet, misafirlerimiz çok sever otlu omleti. Sattığımız ve mutfakta kullandığımız taze sebze meyveyi her hafta Feriköy Organik Pazar’dan gidip alıyoruz.

Mönünüzde ne gibi seçenekler var? 

Vejetaryanlar için tatmin edici bir mönümüz var. Dereotlu poğaçamız çok sevilir, Balya ekmek arası yaparız; mevsim sebzelerini közleyerek ekmek arası lezzetleri oluşturuyoruz. Benim favorimse sıcak yulaf... Tadına bakılması şart tatlılardandır. Vejetaryan ve veganların sıkça tercihi de kinoa salatasıdır. 

Kinoa nedir? 

2013’de Birleşmiş Milletler tarafından ‘kinoa yılı’ ilan edilmişti. Latin Amerika kökenlidir. Türkiye yeni yeni öğrenmeye başladı bu bitkiyi. Tam tahıllarda genelde hayvanlarda bulunan amino asitler yok ya da yok denecek kadar azdır. Kinoa ise adeta hayvansal gıda kaynakları kadar değerli tek tahıl sayılıyor. Susam ailesinden geldiğinden bir magnezyum kaynağı. Vegan ve vejeteryanların dolayısıyla çok tercih ettiği bir ürün. Türkiye’ye girişi pahalı olduğundan ufak bir paketi 20 Lira gibi bir ücretle satılıyor ama bereketli bir üründür. Biz salatasını yaparak mönüye koyduk mesela. 

ÇİMLENDİRME ATÖLYELERİ BAŞLAYACAK

Son olarak atölyelerinizden biraz daha detaylı bahsedebilir misiniz, özellikle çimlendirme hakkında yapacağınız atölye çok ilgimi çekti, insanlara nasıl yararlı olacak bu atölye? 

Çimlendirerek elde ettiğiniz gıda, gıdanın en yüksek ve en saf hali. Yani bir üründen aldığınız faydanın yüzde 800’ünü alabileceğiniz bir yöntem. Bazı kişiler sadece kendi çimlendirdikleri ürünlerle besleniyorlar. O insanların cildinin jel gibi tertemiz olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Besinle ilgili ihtiyacını kendi kendine çözdüğünde yemekle aranda doğan ilişki de farklılaşacaktır. Bir ay sonra çimlendirmeyle ilgili atölyeler düzenlemeye başlayacağız. 

Konuşma balonu:  Defterdar Yokuşu, numara 16’dan ayrılıyorum. Balya Organik’i tek seferde değil birçok seferde güzel bilgiler alınabilecek, vücudunu ve beynini mutlu edebileceğin bir yer olarak akıl defterime not ediyorum. Ve bu çimlendirme atölyelerini kaçırmamayı kendime tembihliyorum. 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?