Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

7 Temmuz 2015  |  0 yorum  |  Ufuk Kaan Altın

Bir Şehrin Koku Hafızası Kaybolurken...

Zamanında, Şehr-i İstanbul'un dört bir yanı ıhlamur başta olmak üzere çeşitli bitkilerin rayihasıyla gönenir, bu koku cem-i cümleyi adeta şarhoş ederdi. Artık yoklar... Şarkılara, şiirlere konu olan bu güzel bitkileri, artık sadece kırda, bayırda bulmanın hüznü ağır. Yok olup giden masumiyetimiz çünkü. Çocukluğunuzda kalan kokuları yeniden duyumsamanız dileğiyle...

Bir Şehrin Koku Hafızası Kaybolurken...

Varsayalım, koku alma duyunuzu yitirdiniz. Kötü kokulardan kurtuldunuz kurtulmasına ama hayatınıza anlam, renk katan, hafızanızda yer etmiş, sizi çocukluğunuzun masumiyetine, kaygısız günlere götüren hoş aromalar, esanslar, burnunuzun kanatlarını titreten parfümlerin dansından da mahrum kalacaktınız o zaman. Yazık olurdu... Çevremizi saran güzel kokular iyi ki var.

Şimdi tam mevsimi

Geçenlerde çıktığım Yunan Adaları turunda mesela; ki adaların çoğu yeşil açısından fakirdir, burnuma ıhlamur kokuları çalınınca nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Dağlara, tepelere yayılan kekik kokularıyla yarışıyordu ıhlamurlar. Eee, ne de olsa tam mevsimi bu mucize bitkinin. Ansiklopediye başvurursanız şu cümleleri göreceksiniz ıhlamur ağacının altında: “Boyları 20-30 metreye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler, haziran-temmuz aylarında kurutulur.” Sizi sıkma pahasına devam ediyorum internet ansiklopedisinden: “Arıcılıkta önemli bir nektar kaynağıdır. Çiçekleri tibbi alanda yatıştırıcı, idrar ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özellik vardır.”

Ağaçları kestiler, bitkileri 

yoldular, çiçekleri kopardılar 

İşte böyle. Biz çiçekleri toplamaya dönelim isterseniz ama yukarıda Yunan Adaları örneğini vermemin bir sebebi var, onu söyleyeyim önce: Zamanında, mevsimi geldiğinde Şehr-i İstanbul'un dört bir yanı da ıhlamur başta olmak üzere çiçeklerin, ağaçların, çeşitli bitkilerin rayihasıyla gönenir, bu koku cem-i cümleyi adeta şarhoş ederdi. Çok değil 20-30 yıl öncesinden bahsediyorum. Bugün çevremizde ağacın, bitkinin, çiçeğin yeşereceği toprak namına pek bir alan kalmadı. Ağaçları kestiler, çiçekleri kopardılar, bitkileri yoldular... Yerlerine koca koca evler, apartmanlar, siteler diktiler acımadan. Gelecek nesiller ıhlamurun kokusunu, bir yasemini paketlenmiş halde marketten, aktardan aldıktan sonra evde açtıklarında duyabilecekler. O da meraklı olanlar. Bir şehrin koku hafızası tektipleşiyor zamanla. “Derdimiz sadece bu olsun yahu” diyebilirsiniz. Demeyin... Sinek de küçük ama mide bulandırıyor. 

Yok olan masumiyetimiz aslında

Yunan Adaları'nda ıhlamur kokularını duyunca imkânsızlıkların çok olduğu ama mutlu, kaygısız, neşeli yaşayıp gittiğimiz çocukluk günlerime dönmem bu yüzden. 

Şarkılara, şiirlere konu olan bu güzel bitkileri, artık şehirden uzaklaştığımızda kırda, bayırda nadir olarak bulmanın hüznü ağır. Yok olup giden çocukluğumuz biraz da; masumiyetimiz çünkü. 

Rahmetli Zeki Müren'in hem sözlerini yazdığı hem de bestelediği iki şarkıyla analım o uzakta kalan günleri. Belki neşelenir, belki de hüzünlenirsiniz bilmiyorum. İnsan olabilmek biraz da bu demek değil mi?

Çocukluğunuzda kalan kokuları benim gibi yeniden duyumsamanız dileğiyle... 

“Bir demet yasemen
Aşkımın tek hatırası
Bitmiyor ayrılık
Dinmiyor gönlümün
Hicran yarası...”

“Uzun yıllar bekledim, hakikat oldu rüyam
Uzun yıllar bekledim, hakikat oldu rüyam
Koklamaya kıyamam, benim güzel manolyam
Koklamaya kıyamam, benim güzel manolyam
Nazlı çiçeğimsin sen, sevdana dayanamam
Nazlı çiçeğimsin sen, sevdana dayanamam
Koklamaya kıyamam, benim güzel manolyam
Koklamaya kıyamam, benim güzel manolyam.”

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?