Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

22 Temmuz 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Bir zamanlar İstanbul

Harem semti yerleşim yerinden çok, otogarıyla öne çıkar. Köyden kente göç eden her kişinin yeni hayatına başlayacağı iki nokta vardır. Biri Haydarpaşa Tren Garı diğeri Harem Otogarı. Tabiî taşralılar şehirdeki ilk tuzaklara da buralarda düşerler. 1970’te kurulan 10 yıl öncesine kadar da hareketliliğini koruyan Harem Otogarı bir çok Yeşilçam filminin de vazgeçilmez seti olmuştur. 

Bir zamanlar İstanbul

Mesela Çin İşi Japon İşi filminde Ali Poyrazoğlu’nun oynadığı Ali karakteri de Harem otogarına indiği gibi iki kurnaz taşralı tarafından dolandırılır. Bu ve benzeri konuların meskeni olan Harem Otogarı “Bir zamanlar İstanbul’da...” diye başlayan hikâyelerin nostaljisi olmuştur. 

Otogar’ın şimdiki haline bakmak için giderseniz Salacak sahil yolundan gidin, sahil kenarında Salacaklıların gitmekten keyif aldığı Balıkçılar Lokali’nde mutlaka soluklanın. Çayları lezzetli, ağaçlarının dibi serinliktir... 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?