Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

7 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Tokmak

Bizim ev nerede?

Aramızda bir kişi bile yoktur ki yaşadığı şehre ait bir haritada kendi evini bulmaya çalışmasın!

Bizim ev nerede?

Eğer deniz kıyısı bir şehirse denize göre yukarı doğru konum belirle. Önce semti bul, semti bulduktan sonra en bilindik binaları tara ki bunlar işte genelde okul, hastane, belediye binası olur... Sonra isimlerine aşina olduğun sokakları, ana caddeleri tara. Ana caddelerden sağa sola bakınarak sizin sokağı yazıp yazmadıklarını kontrol edip, yazmadılarsa küfret! Yılmak yok yola devam, sizin sokağınızı yazmadılarsa bile iki yanı vardır mutlaka, oradan şehircilik uzmanı edasıyla boş bir köşe belirle ve işte bingo! “Ahmet bak bak burası bizim apartman eheh, aaa değilmiş mezarlık yazıyormuş."

Çok önemliyiz hepimiz, yaşadığımız yerler de çok önemli, sadece bunu unutuyoruz. “Bizim oralar” dendiğinde sebepsiz bir sırıtma oturuyor yüzümüze, hiç inkar etmeyin. Bizden bir şeyler! Bizim sokak orası, bizim mahalle! 

Üzerinde harita olan, şehir manzarası olan ürünleri seviyorum ben, inkar yok! İstanbul’a aşık olduğum için de Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Kız Kulesi baskılı bir sürü eşya aldım, almaya da devam edeceğim. Bir şeylere sahip çıkmak için ille tapusunu almamıza gerek olmadığını anladığımızda çok mutlu olacağız. Yaşadığın yer her neresi ise ve orayı seviyorsan, orası senindir. Sevdiğiniz şehirlerin silüetlerini üzerinizde taşımaya devam edin. Mahalle yola çıktığınızda arkanızda kalan sokaklar bütünlüğü değildir. Semt bizim, ev kira!

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?