Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

18 Ağustos 2014  |  0 yorum  |  Sahi

Buldan'dan Karaköy'e en kısa yol...

Denizli, özellikle de Buldan ilçesi dokumalarıyla ünlü.

Buldan'dan Karaköy'e en kısa yol...

Bu ün antik çağlara kadar uzanıyor. 1300'lü yılların ünlü Arap gezgini İbn Battuta bu bölgede eşi benzeri olmayan elbiseler dokunduğunu anlatıyor. Ondan 300 yıl kadar sonra Evliya Çelebi de yörede üretilen dokumaların inceliğinden zarafetinden bahsediyor. Murat Hüdavendigar'ın cüppesinin, Genç Osman'ın gömleğinin, Barbaros Hayrettin Paşa'nın şalının hep Buldan'da dokunduğu biliniyor. Son arkeolojik araştırmalarda çıkan 1500 yıllık dokuma tezgahı kalıntılarıyla Buldan'ın dokumacılık geçmişi iyice eskilere gidiyor.

Buldan dokumalarının en güzelleri bundan böyle Sahi Karaköy mağazasında. Sahi'nin Buldan'daki ustaların bilgisi ve desteğinden yararlanarak kurduğu dokuma atölyesi, şallardan fularlara, sehpa örtülerinden pikelere gerçek Buldan dokumalarını İstanbul için üretiyor. El dokumasından karatezgaha, dokumanın en saf, en doğal, en gerçek güzelliği artık önce Buldan'da, sonra Karaköy'de...

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?