Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

3 Ağustos 2015  |  1 yorum  |  Sahi

Çayla şerbetli tatlı, kahve ile trileçe

Duygusal bağlarımız var içeceklerimizle, başka hangi ülkede bir sıcak içeceğin 40 yıl hatırı olabilir ki?

Çayla şerbetli tatlı, kahve ile trileçe

İngiliz bir firmanın yaptığı araştırmaya göre kişi başına düşen çay hasılası en yüksek ülke bizmişiz. Kişi başı yıllık 3 kilo 157 gramlık tüketimle açık ara tüm çay sever ülkelere fark atmış durumdayız. Üstelik hiç de öyle seremonilere falan ihtiyacımız yok. Her yemek sonrası, öncesi, kahvaltıda, hafta sonu, kısaca canımız ne zaman isterse yakıyoruz suyun altını. Bu kadar iddialı olmasa da kahve sevdalılarını da es geçmemek gerekir. Duygusal bağlarımız var içeceklerimize, başka hangi ülkede bir sıcak içeceğin 40 yıl hatırı olabilir ki?

Çay keyfinin kahyası da tatlılardır kimilerine göre. Çoğu tiryaki çayın doğal tadını bozmamak adına şeker bile kullanmazken, benim gibi tatlı düşkünüyseniz başrolünüzdeki her zaman tatlı, çay da onun yaveri gibidir. Zevklerle renkler tartışılmazmış ama bence çayın yanına en güzel eşlik edenler şerbetli tatlılar. Çıtır çıtır bir fıstıklı baklavanın yanında içilen sıcacık çay en “gurme” yemeklerden daha karizmatiktir benim için. Güney Anadolu illerimiz de benimle aynı fikirde olacak ki künefenin yanına mutlaka çayı eklerler. “Çayla şerbet aşk yaşıyorlar” diye düşünüyorum, midemiz de onların aşk yuvası. 

Kahvede ise durum biraz daha farklı. Zaten kendi içinde de kremayla gayet uyumlu bir ilişki yakalayan kahvenin yanına sütlü tatlılar eşlik ediyor. Yalnız sütlü tatlılarla sınırlamayalım tabii. Trileçe burada bir numara! Kekler, pastalar, kurabiyeler de kahvenin yakın arkadaşları. Özellikle tarçınlı, elmalı kurabiyeler, baharatla kahve çekirdeklerinin yasak aşkını izlettiriyor bize. Şahsi tavsiyem ise kahvenizin yanına sütlü bir tatlı eşlik etsin istiyorsanız kahvenizi mümkün olduğu kadar kremasız olanlardan seçin ki birbirlerinin o güzel tadını öldürmesinler.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Nezihe kartal
Yazan: Nezihe kartal   8.08.2015 21:02:01 - 21:02:01Karaköy'ün incisi Sahi

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?