Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

11 Kasım 2015  |  0 yorum  |  Zuhal Aytolun

Çikolata eczaneden alınırdı!

Mutluluğun bilenen bir zararı yok, çikolata da mutlu ettiğine göre...

Çikolata eczaneden alınırdı!

Çikolata hem çok sevilen ve çok tüketilen, hem de “aman kilo aldırır”, “aman şekeri yükseltir” denilerek uzak durulmaya çalışılan bir lezzet. Ancak bilinmeyeni öyle çok ki! Örneğin çikolatanın önceleri sağlık için kullanıldığını biliyor muydunuz? İşte çikolatanın bilinmeyen hikayesinde en çok şaşırtanı da bu. Çünkü zamanında çikolata, sadece şekercilerde ya da pastanelerde değil, bazı eczanelerde de satılışmış. Hatta etle, sütle karıştırılarak tüketildiğinde vücuda kuvvet verdiği söylemi de çok uzun süre varlığını korumuş. Ama tabii ki dönemin çikolatasının içeriği de farklıymış. Unutmamak gerekir ki Osmanlı pazarında da “sağlık çikolatası” diye pazarlandığı bir gerçek.

    Peki, nedir çikolatanın çeşitleri?

    Kakao yağı, diğer bitkisel yağlardan farklı olarak, ayrıştırdığı maddenin (kakao tozu) tadından farklı bir tada sahip. Bitter çikolatada kuru kakao oranı yüksek. Bu açıdan da kalite konusunda önem taşıyor. Beyaz çikolatada ise kakao tozu bulunmuyor. Sütlü çikolatada farkı yaratan ise kakaonun rengi. Aslında en doğru tanımlama “beyaz sütlü” ve “siyah sütlü” olarak belirtmek. 

    Tabii kokusunu da unutmamak lazım. Kokusu, tadı, görünümü... Duyulara hitap eden, insanları kendine çeken bir yapıya sahip.

    Her şeyde söylenen bir söz vardır: Azı karar çoğu zarar. O yüzden uygun miktarda tüketilen ve katkısız olmasına özen gösterilen çikolata özellikle belirgin bir rahatsızlığı olmayanlar için müthiş bir tercih olabilir. Aynı zamanda serotonin etkisi de halk arasında yaygın olarak dile getirilir çikolatanın. Bunda da gerçek payı yok değil. Kakao ve kakao yağının fiziksel etkileri de mevcut. Araştırmacıların verdiği bilgilere göre, bazı hormonları yükselterek mutluluk duygusu veriyor. 

    Mutluluğun bilinen bir zararı olmadığına göre...

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?