Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

9 Temmuz 2014  |  4 yorum  |  Zeynep Tokmak

Dilek ağacına dönsün bileklerimiz!

Yaz ayı geldi mi siz de benim gibi çaput bağlanmış dilek ağacına dönüyor musunuz?

Dilek ağacına dönsün bileklerimiz!

Bana yaz aylarında bir tatil beldesi ruhu çöküyor ve kışın yüzüne bakmadığım ne kadar incik boncuk varsa üstüme geçiriyorum. O rengarenk iplerden bileklikler üst üste sıralanıyor bileğimden pazuma kadar. Kolumu kaldıracak halim kalmıyor öyle diyeyim!

Sanırım kışın takı kutusuna kaldırdığım takılarıma, kendimi affettirmeye çalışıyorum. Bir koluma 25 bilekliği aynı anda takacağım diye durduk yere bisepslerim çıktı! Benden size bir tavsiye güneşlenecekseniz hepsini çıkarın kırmızı – beyaz Türkiye milli takımı virali gibi dolaşıyorum ortalıkta! 

Özellikle eskiye dair bir şeyler yakaladığımda hiçbirini atlamak istemiyorum, bu bende takıntı haline geldi resmen. Anadolu motiflerini çok ünlü markalar kullanınca Allah’tan moda oldu tekrar da daha çok bulabiliyorum! Her motifin de bir anlamı varmış ben yeni öğrendim. Genelde halı kenarlarında gördüğümüz hafif geometrik şekilleri öğrenmeye çalışıyorum şimdi de. Benim favorim “elibelinde” motifi. Elini beline atmış çizgi bir adamın, ilk çağlarda duvarlara kazınan hiyeroglifine benziyor. Ha direk çöp adamların ipliklerle dokunmuş hali de var eski motiflerde, hoş ben derim insana benziyor sen dersin uzaylı. Mesela “bereket” diye bir motif var, eski zamanlarda tüketilen yiyeceklerin motiflerinin birbirine eklenmesi gibi. Geometrik karışıklığı neredeyse hasat bolluğuyla doğru orantılı. “Göz – Nazarlık” motifleri şimdiki nazar boncuğuna pek benzemese de taa Anadolu beylikleri zamanından kalan ortak bir korkunun eseri. Çok değiştiğimizi zannediyoruz ya aslında süsümüz püsümüz, korkumuz, sevincimiz de hep aynı gelmiş aynı gidiyor. 

Daha bunun gibi pek çok anlamlı desen var, biraz hayal gücünüzü kullanırsanız biraz da şaşı bak şaşır oynarsanız şekiller gözünüzde canlanıyor. En iyisi ben şimdi gidip bir kaç tane daha bileklik alayım da önümüzdeki sezon halter müsabakalarına katılacak kıvama geleyim.

Bu yazı hakkında toplam 4 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Dilek Soyer
Yazan: Dilek Soyer   21.07.2014 15:22:55 - 15:22:55Vallahi ben de aynı dertten muzdaribim. Sürekli bileklik alıyorum. Yer kalmadı kolumda. Bunlar da çok güzelmiş.
yasemin ayal
Yazan: yasemin ayal   15.08.2014 13:25:18 - 13:25:17Motifleri ne kadar güzel, renkleri de öyle
Gamze Solmaz
Yazan: Gamze Solmaz   15.08.2014 14:11:08 - 14:11:08Yazılarınıza bayılıyorum beni çok güldürüyorsunuz :)))
korhan atay
Yazan: korhan atay   20.08.2014 15:38:01 - 15:38:00maddi değeri olan takılardan daha güzel bence çocukluğumuzdan beri takıyoruz düşünsenize küçükken kızlar kulaklarına ipten küpe takardı, ergen çağlarımızda deri kayışlar rockçı gençliktik sonra bunlar yerini daha teknolojik takılara bıraktı

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?