Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

16 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Dünyadan yeni yıl gelenekleri...

Dünyanın hemen her yerinde yılbaşı partileri oluyor ama kültürel adetler de hâlâ bazı bölgelerde yaşatılıyor. O adetlerden bir seçki hazırladık. 

  • Dünyadan yeni yıl gelenekleri...
  • Dünyadan yeni yıl gelenekleri...
  • Dünyadan yeni yıl gelenekleri...
  • Dünyadan yeni yıl gelenekleri...
  • Dünyadan yeni yıl gelenekleri...
  • Dünyadan yeni yıl gelenekleri...

İRLANDA
Dublin'de yeni yıl kutlayanlar kanyak içip denize atlıyor.

İNGİLTERE
Londra'da Serpentine Gölü'nde 100 yıldır devam eden bir yeni yıl gelenek, yüzücüler buz gibi suya rağmen birbiriyle yarışmaya çalışıyor.

AMERİKA
Amerika'nın Luisyana Eyaletinde meydanlarda ateş yakılıyor ve çocuklar ateşin etrafında dans edip eğleniyor. Bu size tanıdık geldi mi? 

KÜBA
Kübalılar da sokaklarda şenlikler düzenleniyor ve ana unsurları ateş etrafında eğlenmek. 

İTALYA
İtalya'nın Urbania kentinde geleneksel olarak düzenlenen Bafana Şenliği'nde cadı kılığına giren büyükler, çocuklara şeker dağıtıyor.

ALMANYA
Köylüler hayvan kılığına girerek, vücutlarına sardıkları otlarla sokaklarda dolaşıyor.

AVUSTURALYA
Yazın yeni yılı karşılayan Sydney'de halk deniz, kum ve güneşin tadını çıkarıyor. 

DANİMARKA
Kapılarının önünde kırılmış tabak yığınları bulmayı şans saydıklarından, tüm yıl boyunca eskiyen tabaklarını muhafaza eden Danimarkalılar, yılbaşı gecesi arkadaş ve sevdiklerinin evlerinin kapılarına tabak atarak kırıyorlar. Zira, kapınızda ne kadar çok kırık kabak varsa, o kadar çok arkadaşınız var demek oluyor. 

İSVİÇRE
Yeni yılın ilk günü yere bir damla krema damlatmanın şans getireceğine inanılıyor.

ROMANYA
Romanya'da yeni yılın başladığı ilk gün, insanların hayvanları dinleyerek, onların konuşmaya başlayıp başlamadığını kontrol etme adeti var.

VİETNAM
Evlerinde birçok değişik tanrı ile oturduklarına inandıklarından, yıl bitiminde cennete geri dönecek olan tanrıları iyi davranarak onları etkilemeye çalışıyorlar.

EKVADOR
Yeni yıla girmeden önce her aile bir maket adam yaparak içini gazete ve havai fişeklerle dolduruyor. Yaptıkları bu "kişileri" kapının önüne oturtarak gece yarısını bekleyen Ekvadorlular için bu maketin temsili bir anlamı var. Bitmekte olan yıl içerisinde meydana gelen ve ailenin hoşuna gitmediği bir olayı unutmak. Böylece gece yarısı ateşe verilen maketle beraber geçmişin kötülüklerinin, dumanlar içinde yok olduğuna inanılıyor.

JAPONYA
Yeni yıla "Hoş geldin" demek yerine, eski yıla "Güle güle" diyen Japonlar, 31 Aralık gecesi 108 kez zil çalarak, 108 çeşit dert ve tasayı kovuyorlar. Ayrıca zillerin çalması bitince herkes kahkahalar atarak kötü ruhları kovuyor ve şans dolu bir yeni yılın gelmesini sağlıyorlar.

PORTEKİZ
Kuzey Portekiz'de çocuklar evden eve dolaşarak şarkı söylüyor ve ziyaret ettikleri evlerden onlara hediyeler veriliyor.

BELÇİKA
Çiftçiler hayvanlarının yeni yılını kutluyor.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?