Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

3 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Dünyanın ilk televizyonu: Karagöz.

Bugün hâlâ İstanbul'un pek çok yerinde usta Karagöz sanatçılarından Karagöz izlenebiliyor

Dünyanın ilk televizyonu: Karagöz.

Renkli olması, tasvirlerin hareket yeteneğine sahip olması gibi kimi özellikleri ile dünyadaki rakiplerine fark atan Karagöz'ün bir diğer özelliği de dünyanın ilk televizyonu sayılması.

Televizyonun henüz icat edilmediği dönemde her yaştan İstanbul halkı bir beyaz perde üzerinde renkli, sesli ve görüntülü şekilleri izliyordu. Karagöz eğlence unsuru olduğu kadar halka bilgi taşıma işlevi de üstlenmişti.

Kimi rivayetlere göre Sultan Orhan zamanında iki inşaat işçisinin mizahi konuşmalarından yaratılan Karagöz'ün menşei tam olarak bilinmiyorsa da bu sanatın kendisine başkent olarak İstanbul'u seçtiği tartışma götürmez bir gerçek.

Bugün hâlâ İstanbul'un pek çok yerinde usta Karagöz sanatçılarından Karagöz izlenebiliyor.

Ramazan Ayı Boyunca Karagöz Nerede Görünecek?

*Kâğıthane’deki Sadabat Parkı’nda Ramazan eğlencelerinde her akşam Karagöz izlemeniz mümkün. 

*Şişli Belediyesi Karagöz sahnesini sokaklara taşımış. Biraz sürprizli yapmış, ne zaman hangi sokakta karşılaşacağınız belli olmuyor.

*Kartal Meydanı’nda Ramazan ayı boyunca her akşam 21.30’da Hacivat, Karagöz’ü “Neredesin iki gözüm” diyerek çağırıyor. 

*Kadıköy Moda Parkı’nda cumartesi günleri iftardan sonra hayali perde kuruluyor. Ama bu sahnenin istikrarı pek yok, keyfiyen hareket ediyorlar. Kızamıyorsunuz, Karagöz bu, çıkmak istemeyince çıkmıyor işte... 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?