Anasayfa > Şehir Hatları > Zanaat

Zanaat

25 Şubat 2015  |  2 yorum  |  Sahi

Emine Kanberoğlu; Kendinizden bir parçadır Rize Bezi Feretiko

Emine Kanberoğlu 25 yıllık Feretiko ustası, eğitimci. Aynı zamanda Rize bezi dokumada Kültür Bakanlığı Sanatçı Unvanını almış tek isim. Elbette Rize doğumlu. Feretiko tutkusu çocukluğun başlamış. Elinden hiç düşürmüyormuş elişini. Şimdi en büyük hayali Rize Bezi Feretiko dokumayı yaşatmak, Türkiye sınırlarının dışına taşımak. Bunu söylerken heyecanı gözlerinden okunuyor. Çünkü tutkusuyla büyüyor ve yaşıyor Kanberoğlu. Gelecek nesillere bu kültürü taşımak için harcadığı emeğin önemi büyük.    

Emine Kanberoğlu; Kendinizden bir parçadır Rize Bezi Feretiko

Feretikonu tarihinde geziniyoruz önce. İlk tarih sekizinci yüzyılda İskitler'e dayanıyor. Sonra Cenevizliler feretikoyu geliştiriyor ve yayıyor. Fatih Sultan Mehmet de Trabzon'u feth edince feretikoyu görüyor ve saraya götürüyor. Topkapı Arşivlerinde de böyle geçiyor. Sarayda iç giyim için kullanılıyor önceleri. Havlu ve peşkül de sonra geliyor. Çarşaf da oluyor sıkça. Daha doğrusu her ihtiyaca göre şekilleniyor Rize Bezi Feretiko. Şimdilerde çantadan, terliğe, dekorasyon ürünlerinden cüzdana, masa örtüsünden runnerlara kadar her isteğe karşılık veriyor feretiko dokuması.

Feretiko, Hint keneviri yani kendir ipinden el tezgahında dokunan bir bez türü. Zamanında dünyanın en iyi kendiri Rize'de yetişirmiş. Elbette kimyasal ve sakıncalı kullanım alanları da olduğu için kendir ipliği Türkiye'ye Hindistan ve Romanya'dan geliyor. Kanberoğlu 2003 yılından bu yana çay üretimine alternatif olarak Feretiko dokumanın yaygınlaştığını ve yoğunlaştığını söylüyor. Burada kadın emeği de çok önemli. Gelelim özelliklerine... Feretiko tene iyi gelen bir kumaş, ipeksi bir havası var ama çok sağlam. Kışın sıcak, yazın serin tutuyor. Nemli bölgelerin vazgeçilmezi. Güvelenmiyor, sandıkta yıllarca saklanabilir bir özelliği var. Yıkamayla da aşınmıyor. Kullandıkça güzelleşiyor.  Gelinler duygularını üzerine yansıttığı için, pek çok motife sahipler. Ayrıca içinde hiçbir kimyasal süreçten geçmiyor feretiko tamamen doğal. 

Kanberoğlu feretikoyu her anlamda çocuklarına miras bırakıyor. Kullandığı feretikoları sandığı kaldırıyor ve zamanı gelince tekrar çıkarıyor. Duygusuyla, yaşanmışlığıyla daha da sahici anlamlar taşıdığını anlatıyor. Bu sanatı öğrenmek için vazgeçilmez olanlar neler mi? Öncelikle bitmek tükenmek bilmeyen bir heyecan, dinmez bir tutku ve sabır. İlk yıl tezgahla tanışma, sonra tecrübe etme ve iki yılın sonunda usta olunabileceğini söylüyor. “Hayatınızı onunla yaşarsınız, yanınızda taşırsınız onu ve sizden bir parça olur sonunda” diyor.

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

erol yitik
Yazan: erol yitik   29.06.2015 00:53:58 - 00:53:57feretikodan atlet ve tişort varmi almanyadan yaziyorum slmlr.
Administrator
Yazan: Administrator   29.06.2015 - 17:57:06Merhaba Erol Bey, ürünlerimiz arasında feretiko runner bulunmaktadır.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?