Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

16 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Eskiden yeni yıl baharmış...

Miladi takvimden çok önce Türkler yeni yılı baharın gelişiyle kutlardı. Adı da Nevruz, Nevruz-i Sultani, Mart Dokuzu, Mart Bozumu isimleriyle anılıyordu.

Eskiden yeni yıl baharmış...

Biruni’nin yazmalarında, Nizamülmülk’ün Siyasetnamesinde, Melikşah’ın takviminde, Uzun Hasan’ın kanunlarında ve daha birçok belgede yılbaşı kutlamalarının duraksamadan 21 Mart tarihe denk geldiğini görüyoruz. Yani Türkler eskiden yeni yıla 21 Mart’ta giriyordu. 

Halk arasında “9 Mart Bayramı” olarak da bilinen bu bayram güneş ve ay dönüşümlü takvimler arasındaki belirsizlikten çıkıp 21 Mart günü kutlanmaya başlanmış. 

Osmanlı ailesinin kökü olan Oğuzların, Bozok Kolunun Kayı Boyuna üye olan Karakeçililerin 21 Mart tarihinde Ertuğrul Gazi türbesinde toplanıp yılbaşını kutladıklarını, bu kutlamalara da “Yörük Bayramı” adını verdiklerini biliyoruz. 

Mesela; Mersin-Silifke’deki Toros Yörükleri, yılbaşında ağaca “Mart İpliği” dedikleri bir çaput bağlayıp adak adarlar, yaylalara çıkar gelen konukları yayla evlerinde ağırlarlarmış. Konuklar havaya silah atar, yayla başkanı da havaya bir el silah atarak gelen konukları selamlarmış. “Nevruzunuz kutlu, dölünüz hayırlı ve bereketli olsun” dualarında bulunurlarmış.  

Kırklareli’nde halk boyalı yumurtalarla, börekler, lokmalarla kırlara gidip yiyeceklerini yer ve eğlenirlermiş. İzmir Urla’da “Mart Dokuzu Şenlikleri”, Tire’de “Sultan Nevruz Bayramı”, Uşak’ta “Yıl Yenilendi” gibi adlarla kutlanırmış. 

Bu çok eski gelenek, baharın gelmesiyle yeni bir yıla geçilmesi anlamına geliyor. Toprak tazeleniyor, güneş insanlara yeni umutlar aşılıyor. Dünyanın bir tek kutlama biçimine dönüşmeden önceki hali buymuş yani. O günler yine kutlanıyor elbet. Her yıl bahar bayramını ateşler yakarak, gül fidelerinin dibine dilekler dileyerek, dualar okuyarak, dans ederek Hıdırellez de kutluyoruz. 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?