Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

18 Ağustos 2014  |  1 yorum  |  Sahi

Fevkalbeşer sahiden süper.

Süpermen ilk defa 1933'te yayınlandı.

Fevkalbeşer sahiden süper.

Tevellüdü, yani doğumu çok değil bir 20 yıl eski olsaydı belki de onu Fevkalbeşer diye tanıyacak, o meşhur cümleyi “Bir kuş? Bir tayyare? Hayır Fevkalbeşer!” diye hatırlayacaktık. Olmadı. Osmanlıca'da insanüstü, yani süpermen anlamına gelen o güzel fevkalbeşer kelimesi günümüz Türkçesine ulaşmadı.

Yani bugüne kadar. Bu durumu değiştirmenin zamanı gelmişti. Özellikle de o enfes tatlıyı yedikten sonra. Fındık unundan bir kek, enfes fransız bitter çikolatasından bir dolgu ve arada kıtır kıtır krep parçalarından oluşan insanüstü bir yapı. Anlatırken bile akıl yerinde durmuyor, gidiyor. Fevkalbeşer işte... Bu tatlıya daha uygun bir ad konamazdı...

Aslında bu tatlıyı nasıl yapabiliyoruz anlamak mümkün değil. Mutfakta ahçı kendini nasıl kontrol ediyor. Sirenlerin sesini dinlemek isteyen Odysseus gibi kendini bir yere mi bağlatıyor. Fevkalbeşer hazır olunca nasıl koruyorlar. Kilitli kasaya mı koyuyorlar? Haydi koydular diyelim, kasanın anahtarı kimde duruyor? Birkaç anahtarı mı var yoksa? Evet, öyle olmalı. Mesela üç kişi bir araya gelmeden fevkalbeşer yerinden çıkarılamamalı. Yenir yoksa. Kontrolsüzce yenir. Çılgınca yenir. Ya üç kişi aralarında anlaşırsa? Hayır, bunları hiç düşünmemeli... İnsan çıldırır yoksa.

İnanıyoruz ki, bir gün kalın siyah çerçeveli büyük gözlüğüyle, kahkülü alnına düşmüş iri yarı bir adamı Sahi'nin terasında bu tatlıyı sipariş ederken göreceğiz. Tatlının son parçasını da afiyetle yedikten sonra adam bulutlara doğru uçarak uzaklaşacak ve bunu kendinden daha süperiyle karşılaştığı için mi yaptı, yoksa hesabı ödememek için mi asla bilemeyeceğiz.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Hatice Ayrık
Yazan: Hatice Ayrık   4.9.2014 13:05:06 - 13:05:06Hayır üç ayrı tadı ayrı ayrı almanın nasıl bir haz olduğunu insan nasıl anlatabilir? Fevkalbeşer'i tatmış biri olarak nasıl tanımlayacağımı bilemiyorum. Sahiden Süper

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?