Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

4 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Fruchtermann kartpostalları...

Türkiye’de kartpostal meselesi 1867’de İstanbul’a gelen ve iki yıl içinde Yüksekkaldırım’da çerçeveci dükkânı açan Max Fruchtermann ile başlar.

Fruchtermann kartpostalları...

Tabii tüm dünyanın, ta Avustralya’ya kadar İstanbul’u bilmesi bu sayede olur. 

Fruchtermann ilk kartpostal serisini hazırlar, içinde; Sarayburnu, Köprü, Dolmabahçe, Galata kulesi, Sultanahmet Camii, Arnavutköy, Kuzguncuk, hamallar, sakalar, dervişler ve balıkçılar vardır. Bu ilk seriye “Osmanlı” adını verir ve Breslau’da bir matbaada bastırır. İkinci seride Osmanlı hanedanı üyeleri ve bazı Osmanlı kentleri bulunur. Fruchtermann ölene dek sürdürür kartpostal editörlüğünü. 

1966’da Fruchtermann’ın gelini Anna, çerçeve dükkanını kapatırken dükkanda 600 bin civarında olduğu anlaşılan kartpostal stoğunu 2.500 liraya bir eskiciye satar. Bugün bir Fruchtermann kartpostalının pahaca ne denli değerli olduğunu bilebilseydi o kartları Osmanlı Bankası’nın kasalarına kaldırmakta bir an bile tereddüt etmezdi.

Koçbank 2000 yılında önemli koleksiyonerlerden Mert Sandalcı ile bir çalışma yaparak “Max Fruchtermann Kartpostalları” adında üç ciltlik bir eser çıkardı. Bulunabilen kartpostallar ve konu hakkında detaylı araştırmalar bu kitapta toplandı. 

Sahafları gezerken kartpostallara daha dikkatli bakın, belki bir Fruchtermann kartpostalına denk gelirsiniz.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?