Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

20 Ekim 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Füzyon merdivenler

Bankalar Caddesi’nin ortasından, Galata Kulesi Sokağı’na çıkan Kamondo Merdivenleri, Kule’ye gitmek isteyenler için zaman tüneli görevi görüyor.

Füzyon merdivenler

Buna inanın, çünkü o merdivenler olmamış olsaydı Karaköy’den Galata’ya ulaşabilmek için yarım daire çizecek şekilde uzun ve sıkıcı bir yokuş tırmanıyor olacaktık! Merdivenler, 1870 yılında yapılmış. Bu merdivenleri uluslararası üne kavuşturan kişi ise Henri Cartier Bresson'un 1964'de çektiği "Kamodo Merdivenleri" isimli fotoğraftır. 

Yazıda dikkat çekmek istediğim asıl konu ise merdivenler için şimdiye kadar yapılmış en iyi tespitin bilinir olması. Barbara Nadel bir kitabında şöyle yazıyor; “Kamondo Merdivenleri fayda ve sanat arasındaki ilginç bir füzyonu temsil ediyor.”  İngiliz polisiye romanlar yazan Nadel, kitaplarında Türk polis teşkilatında çalışan Çetin İkmen adında bir karakterin polisiye olayları takip etmesini anlatır. Her kitabı Çetin İkmen'in serisidir. Bu yüzden kitaplarında sıklıkla Karaköy ve ‘füzyon merdivenleri’ olmak üzere birçok semte rastlayabilirsiniz. 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?