Anasayfa > Şehir Hatları > Son Kullanma Tarihi

Son Kullanma Tarihi

8 Ağustos 2014  |  1 yorum  |  Sahi

Galata Mevlevihanesi'nde Sema buluşması

Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Sema Töreni, 10 Ağustos'ta Galata Mevlevihanesi Müzesi'nde gerçekleştiriliyor.

Galata Mevlevihanesi'nde Sema buluşması

Usta ses ve saz sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek olan Sema Töreni'nde Hüseyin Fahrettin Dede Efendi'nin bestesi olan Acemaşiran makamında Ayin-i Şerifi icra edilecek.

İnsalık aleminin müstesna değerlerinden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve onunla gelişen kültürün yozlaştırılmadan gelecek nesillere ulaştırılmasını kutsal bir görev kabul ederek, titizlikle uygulayan Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 800 yıldan günümüze akıp gelen manevi kültür potansiyeli içeriğinde güzel ahlak, iç özgürlük, mutluluk, hoşgörü, aşk ve disiplin olgularını, her dil ve dinden toplumlara aktarmak ve kendisinin çizdiği sevgi, sanat, anlayış ve insanları yakınlaştırma yolunu geliştirmek amacında, Mevlana’nın öngördüğü ilahi birlik, sevgi, akıl ve kültürün yardımı ile insanların iç zenginliğini geliştirmek ve yaşamı güzelleştirmek gayretindedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde konusunda kurulan ilk vakıf olma onurunu büyük bir sorumlulukla taşıyan vakıf ayrıca Mevlana Celaleddin Rumi adına yüzyıllar içinde gelişmiş musiki, sema ve diğer güzel sanatların gerçek ve titiz uygulayıcısı durumunda.

www.galatamevlevihanesimuzesi.gov.tr

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Yiğit Turan
Yazan: Yiğit Turan   20.08.2014 15:45:25 - 15:45:24galata mevlevihanesi şehirde mistisizmi iliklerinize kadar hissedebileceğimiz nadir mekanlardan , bir etkinlik yokken bile içeri girdiğimizde gözlerimizi kapattığımızda taş duvarların sesini bize o yüksek duyguları hissettiriyor, dışardaki kaostan uzak ne insanlar yaşanmış hangi hayatlar yaşanmış bu topraklarda...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?