Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

16 Şubat 2015  |  0 yorum  |  Sahi

Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması’nın ödül töreni ve sergisi 21 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Geleneksel sanatların tanıtımına, gelişimine katkı sağlamak, bu alanda çalışma yapan sanatçıları teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması” ödül töreni ve dereceye giren eserlerin yer alacağı serginin açılışı 21 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 14.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek.

Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması’nın ödül töreni ve sergisi 21 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Hüsn-i Hat Celi Sülüs, Hüsn-i Hat Celi Talik, Tezhip, Minyatür, Ebru, Çini ve Kaatı’ olmak üzere 7 dalda düzenlenen yarışmaya 280 sanatçı katıldı. İlk 3 derece için para ödülünün, ayrıca her dalda 5 esere sergileme ödülünün verileceğinin duyurulduğu yarışmada 46 eser ödüle layık görüldü.

Başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin yaptığı 20 kişilik seçici kurul eserleri 3 aşamada değerlendirdi. Değerlendirmeler neticesinde Hüsn-i Hat Celi Sülüs dalında birinci, ikinci ve üçüncülük ödülleri verilirken sergilemeye hak kazanan eser bulunamadı. Hüsn-i Hat Celi Talik dalında ise sadece üçüncülük ödülü verildi. Çini dalında birincilik ödülü, Ebru dalında da üçüncülük ödülü ikişer esere verilirken Tezhip, Minyatür ve Kaatı’ dallarında ilk üç derece ve sergileme olmak üzere sekizer eser ödüle layık görüldü. Yurtdışından da katılımların olduğu yarışmada 2 İranlı, 2 Japon ve 2 Yemenli sanatçı da dereceye girdi.

Zeytinburnu Belediyesi ve Geleneksel Sanatlar Derneği iş birliği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TBMM Milli Saraylar ve Albayrak Grubu’nun katkılarıyla düzenlenen “Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması” ile ilgili her türlü bilgiye www.geleceginustalari.org adresinden ulaşılabilir.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?