Anasayfa > Şehir Hatları > Mimari

Mimari

9 Mayıs 2016  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Han duvarlarının çatlaklarında Süleymaniye ışıldar

Serpuş Han’ın üst katında küçük bir yay üretim atölyesindeki minik bir detaydan bahsetmek istiyorum ama önce Süleymaniye Camii hakkında anlatılan bir efsaneye kulak kabartalım.

Han duvarlarının çatlaklarında Süleymaniye ışıldar

Mimar Sinan, Süleymaniye Külliyesi’nin temelini attıktan sonra temelin sağlamlaşması için inşaatı durdurmuş ve bir yıl kadar beklemiş. İnşaatın ekonomik nedenlerden ötürü durduğu söylentilerini fırsat bilen Safevi Şahı Tahmasb, Kanuni Sultan Süleyman’ı utandırmak istercesine inşaat tamamlansın diye bir sandık dolusu hazine göndermiş. Buna çok sinirlenen Kanuni, Sinan’a gereğinin yapılmasını buyurarak o sandığı inşaat alanına göndermiş. Mimar Sinan, Safevi elçisinin gözünün önünde, bir dibek yardımıyla dövülen hazineyi toz haline getirerek inşaatın harcına katmış...

O yüzden denir ki, güneş yüzünü ne zaman gösterse Süleymaniye kubbeleri bir mücevher gibi ışıldar,  gerçekten de öyledir.  

Şimdi, Serpuş Han’ın üst katındaki yay atölyesine çıktığınızda, han duvarının çatlaklarından özellikle de güneşli bir havaysa bu, Süleymaniye kubbelerinin ışıl ışıl parladığını bir anahtar deliğinden bakarcasına izleyebilirsiniz... 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?