Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

8 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Sahi

Hatta ve Tatta İstanbul

İstanbul, tarihi boyunca pek çok seçkin sanata ve zanaata evsahipliği yapmış. Ancak bunlardan ikisi var ki, en değerli ürünlerini İstanbul'da vermiş: Hat sanatı ve lokumculuk.

Hatta ve Tatta İstanbul

Hat sanatı İslam dünyasında görsel kültürü oluşturan ögelerin başında geliyor. Resim ve heykel sanatlarından dini endişelerle uzak durulması, kutsal metinleri yayma hedefiyle birleşince görsel sanatların en önemlisi olmuş, Osmanlı döneminde İstanbul'da zirvesine erişmiş. Lokum ise 18'inci yüzyıl sonlarında İstanbul'da doğmuş, 19'uncu yüzyıl ortalarında tüm dünyanın peşinden koştuğu, adı İstanbul ile birlikte anılan efsanevi bir lezzet haline gelmiş.

İstanbul'u daima en iyi şekilde temsil etmeyi hedeflediğimizden biz de bu iki sanatı bir araya getiren çok özel bir seri çıkardık. Her yıl bizi geçmişle gelecek arasındaki görünmez bir kapıdan geçiren yılbaşı gecesi için sınırlı sayıda üretilen bu seri iki hattan ve iki tattan oluşuyor.

Tatlardan biri Osmanlı döneminden bu yana daima en sevilen lokum olmuş Çifte Kavrulmuş Antep Fıstıklı Lokum. Kapağındaki hat ise bir “Elif”. Arap alfabesinin ilk harfi, bir sayısı. Tasavvufta birliğin sembolü. Asla eğik yazılmayan bir harf olarak doğruluğu da temsil ediyor.

Diğer tat ise günümüzde geliştirilen, kısa sürede çok sevilen ve gelecekte belki de uzun yıllar en sevilen lokum olarak kalacak Çikolata Kaplı Antep Fıstıklı Lokum. Kapağındaki hatta ise “Hiç” yazıyor. Tasavvufta nefsin, egonun yükünden kurtulunan, tüm dünyevi arzu ve kaygılardan arınılan, hem her şey hem hiç olunan en yüksek seviyenin sembolü.

İki kutu da yılbaşı gecesinin görünmez kapısından ağız tadıyla geçmeniz için. Belki tam o sırada bir kutu size tüm geçmişin biz bilsek de bilmesek de elif gibi doğru tek bir hikayesi olduğunu hatırlatır, diğeri sonsuz seçenekleriyle henüz bir hiç olan geleceği güzel kılmanın daha çok bizim elimizde olduğunu...

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?