Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

22 Ocak 2015  |  8 yorum  |  Ali Deniz Uslu

Her şey biter İstanbul kalır!

Tahsin Aydoğmuş, bir fotoğraf sanatçısı. Memur olarak çalıştığı Ayasofya’nın sihrine kapılıp onu fotoğraflama isteğiyle başlayan serüveni Aydoğmuş’u dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri yapmasına kadar gidiyor.

  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!
  • Her şey biter İstanbul kalır!

Üstelik dünyanın en iyi fotoğrafçılarının aldığı Leica Ödülü’ne de sahip. Aydoğmuş tam bir İstanbul sevdalısı. Merak edenler için bir soru; “ilk makinesi?” Küçük bir Kodak. Lise yıllarında mahalle maçlarını fotoğraflarken düşmüş bu sevdanın içine.

Bol bol siyah beyaz film banyosu yapmış. Günümüzde de bu işi hakkıyla yapan nadir isimlerden. Hikayesi ise memleketi Malatya'dan İstanbul'a yolu düştüğünde, İstanbul Kültür Müdürlüğü’nün açtığı bir sınava katılmasıyla başlıyor. Yazılıda yüz üzerinden yüz, mülakatta da on üzerinden on alan Aydoğmuş, önce Topkapı Sarayı’na sonra da Ayasofya Müdürlüğü’ne çağrılmış. Hatta Sultanahmet’i de, Ayasofya’yı da ilk kez o gün görmüş. Sonra da Ayasofya Müzesi’nde memur olmuş. Tarih o zaman 6 Haziran 1979. Emekliliğine yani 16 Haziran 2003 yılına kadar da orada çalışmış. Aydoğmuş, 1985’te Pretica marka bir fotoğraf makinesi aldığını, Kültür Bakanlığı'nın da onu restorasyon eğitimi alması için önce Milas’a, daha sonra da Venedik’e yolladığında, kendi deyimiyle “taşların resmini çekmeye” o zaman başladığını söylüyor. Bir süre sonra da 50 mm bir objektif ve bir Nikon edinip, o güne kadar da kullandığı renkli pozitifi bırakıp, pozlaması maharet isteyen, ışık hatasını affetmeyen dia pozitif kullanmaya geçtiğini anlatıyor. Çalışmalarının en önemli meyvesini ise 1999 yılında aldığını hatırlıyor. Alçakgönüllülük yapsa da bu ödül fotoğrafçılığın olimpiyatları olarak görülen “Uluslararası Leica Fotoğraf Yarışması”nda aldığı birincilik. Pek çok arşivlik çalışması var Aydoğmuş'un. Sahi'ye de enfes İstanbul'da kış fotoğraflarıya konuk. Ama heyecanınız burada kalmayacak emin olun ve onun

Anemas Zindanları, Rumeli Hisarı, Kapalıçarşı, Kariye, surlar, Haydarpaşa, Sultanahmet, Yoros kalesi serilerini de görmek isteyeceksiniz. Gelelim kar altında İstanbul'a. Aydoğmuş anlatıyor; “kar bazı şeyleri örtüyor, özellikle de görmek istemediklerimizi. İnsanlar da temiz değil, belki bizi örtecek kadar kar yağamaz ama onun geçici arındırıcılığı, çıplak gözü yanıltan haline ihtiyacımız var. Ben de sanırım karı o yüzden seviyorum”. Başka söze ne hacet! 

www.tahsinaydogmus.com

Bu yazı hakkında toplam 8 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

şermin şahin
Yazan: şermin şahin   23.1.2015 08:36:09 - 08:36:09resimler tek kelimeyle harika bu çalışmalar içimde sıcacık bir duygu yarattı, kafamızı pencereden dışarı çıkarmadığımız o soğuk kış günlerinde istanbul ne güzelmiş...
Erdal Yıldırım
Yazan: Erdal Yıldırım   26.1.2015 16:21:18 - 16:21:18Büyük fotoğrafçıdır Tahsin Aydoğmuş... Ne güzel konuk olmuş buraya...
Murat Pehlivan
Yazan: Murat Pehlivan   12.2.2015 08:50:38 - 08:50:38siyah beyaz ve karlar içinde fotoğrafların bu kadar his taşıyabileceği aklıma gelmezdi kesinlikle çok farklı bir teknik önemli olanda bu değilmi insanın içinde uyandırdığı his üzerinizde bıraktığı iz, tahsin üstad bunu başarmış, amatör bir fotoğrafçı olarak fotoğrafın büyük mercekler gelişmiş makinaların teknolojisinden çok ruhu yansıtan bir araç olarak görüyorum, böyle güzel bir sanatçıyla tanışmama aracılık ettiğiniz için teşekkür ederim.
yağmur inci
Yazan: yağmur inci   15.2.2015 13:00:50 - 13:00:50Nişantaşındaki sergisi enfesti tahsin beyin
yeliz şimşek
Yazan: yeliz şimşek   19.3.2015 15:51:56 - 15:51:56sergi tek kelimeyle nefes kesiciydi, harika bir bakış açısı var
yeliz şimşek
Yazan: yeliz şimşek   19.3.2015 16:49:46 - 16:49:46muhteşem fotoğraflar çok etkilendim.
Ahmet Okumuş
Yazan: Ahmet Okumuş   1.5.2015 18:07:04 - 18:07:04Mükemmel resimler kimisi resim çekmeyi bir sanat olarak görmez. Ancak bu resimler bu şekilde düşünen insanların yüzünde tokat gibi etki yaratmıştır umarım. Benim için en önemlisi bir resmin bende bıraktığı duygu bu fotoğraf sanatçısında bu derinlikle tanıştım, emeğine sağlık tahsin üstad, böyle bir sanatçıyla tanıştırdığınız için siteye teşekkür ederim.
sevim şahin
Yazan: sevim şahin   12.5.2015 09:40:21 - 09:40:21bu resimler harika aynı anda birçok duyguyu yaşatıyor insana

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?