Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

11 Kasım 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Her yer değişir Eminönü asla!

Eski adıyla Cadde-i Kebir'in yani İstiklal Caddesi'in Avrupai havasının içinden yürüyüp tünelle Karaköy'e indikten sonra Galata Köprüsü'nden yarım adayı süzerek yapılan kısa yürüyüş Eminönü ile buluşturur seyyahı. İster yerli ister yabancı olsun turistlerin uğrak mekanlarından biridir bu tarihi yer.

Her yer değişir Eminönü asla!

Taksim'den sonra gören için zaman tünelinden eskiye yolculuk yapılmış hissi veren nostaljik bir dokusu vardır Eminönü'nün. 1800'lerin son çeyreğinde yolu biraz da gönülsüzce düşmüş ama kısa sürede İstanbul'a âşık olan ve ünlü şair Rilke'nin kuzeni Anna Groser Rilke'ye soracak olursanız eğer: “Bu karmaşadan ve renkli dünyadan sonra Yeni Valide Camii'nin mimarisindeki vakurlu sükûnet insana bir mucize gibi gelir.” O günlerden bugüne değişen pek bir şey yok, onun tanıklıklarıyla kıyaslayacak olursak. Bir caminin adı kısaltılmış Yeni Camii olmuş, bir de eski ahşap evlere o dönemdeki kadar sık rastlanılmıyor.

Rilke'nin öve öve bitiremediği seyyar lokantalar artık yoksa da baba yadigarı tarihi lokantalarda enfes bir kuzu eti yemek hâlâ mümkün. Yemekten kalkıp 1800'lerin sonunda olduğu gibi meydana yakın kahvecilerde tadına doyum olmaz Türk kahvesini yudumladıktan sonra ağzı tatlandırmak için hemen köşe başındaki şekerlemeci hâlâ yerinde duruyor. Eğer ayaklarınızın sizi dilediği yere götürmesine izin verirseniz Mısır Çarşısı'nın girişinde peynirden, sucuğa, meyveye kadar her şeyin en iyisini ve tazesini hâlâ alabilirsiniz. Yorulmadım deyip Mısır Çarşısı'na dalarsanız 150 yıl önce olduğu gibi dünyanın bütün baharatları elinizin altındadır yine. Ve yine Rilke'nin zamanında olduğu gibi bu gezintinin sonu kaçınılmaz olarak Kapalı Çarşı'ya çıkar. 

Kaynak: Avrupa Saraylarından Yıldız'a İstanbul'da bir hoş sada / Anna Grosser Rilke / Kültür Yayınları

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?