Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

12 Ocak 2015  |  1 yorum  |  Sahi

İçimizdeki Çocuğa Sevgilerle:Dolmuşlu Çikolatalar

Dolmuşlar ve çikolata İstanbul'un birbirinden çok ayrı iki güzelliği olsa da, İstanbul'daki serüvenleri hep paralel gitmiş. İlk otomobil de, ilk çikolata da İstanbul'a 19'uncu yüzyıl sonlarında gelmiş. İlk çikolata fabrikası 1927'de Feriköy'de kurulmuş, taksilerse ilk kez 1931'de, Taksim Karaköy arasında dolmuş yapmaya başlamış. 

İçimizdeki Çocuğa Sevgilerle:Dolmuşlu Çikolatalar

Çikolata da, dolmuşlar da kısa sürede İstanbul yaşamının bir parçası olmuş. Düğünlerde bayramlarda birlikte süslenmiş, coşkuya sevince birlikte katılmış. Birinin yakıtı, ötekinin kakaosu yurtdışından geldiğinden ekonominin zor zamanlarını da birlikte göğüslemiş. Geçen yıllar içinde çikolata tüm özel günlerin vazgeçilmezi haline gelmiş. Dolmuşlarsa kırklı ellili yılların Amerikan otomobillerinde kendini bulmuş, doksanlı yılların sonuna dek İstanbulluları işlerine, evlerine, çarşıya pazara taşıyıp durmuş, İstanbul'un simgesi olarak zihinlere kazınmış.

Dolmuşu da çikolatayı da her zaman en çok çocuklar sevmiş. Kim bilir kaç kuşak o kocaman dolmuşlarda cam kenarına oturabilmek için mücadele vermiş, eve çikolata geldiğinde sevinçten havalara uçmuş. İşte pek çoğumuzun içinde bugün hala yaşadığını bildiğimiz o hayat dolu çocuklar için çıkardık dolmuşlu tablet çikolatalarımızı... Eski dolmuşların güzelliğini, eski çikolataların lezzetiyle birleştirmek ve içimizdeki çocuğu mutlu etmek için... Afiyetle...

http://www.sahi.com.tr/k/cikolata/tablet-cikolata/

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Ziya Levent Aybay
Yazan: Ziya Levent Aybay   23.2.2015 15:39:48 - 15:39:48Son yıllarına yetiştiğim Amerikan dolmuşları böyle harika etiketlerde görmek harika. Tam arşivlik..

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?