Anasayfa > Şehir Hatları > Rengarenk

Rengarenk

5 Temmuz 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

İğne oyası ipektendir ipekten...

Bir zamanlar sadece köy yerlerinde, kadınların saçlarını gelişigüzel örttükleri yemenilerin kenarlarında görürdük iğne oyalarını.

İğne oyası ipektendir ipekten...

Şimdi takılarımızda, saç aksesuarlarımızda, kıyafetlerimizin detaylarında, ayak bileklerimizde hal hal niyetine hiç beklenmedik yerden göz kırpıyorlar. 

Ben küçük bir kız çocuğuyken dudak büktüğüm bu iğne oyaları için büyükannem “şimdi değerini bilmiyorsun, büyüyünce anlarsın” demişti, inanmamıştım. Anladım, öyle oldu gerçekten de. İğne oyaları zamanın en önemli trendleri haline geldi. Büyüksün büyükanne! 

İğne oyası hakkında birçok sır var ama en önemlisi ipek olması. Şimdi moda olduğundan naylon iplerle örülmüş iğne oyalarına denk gelirsiniz ama asıl iş ipekten işlenmesidir. M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan ve Orta Asya’dan dünyaya yayılan oyaların en popüler desenleri ise her daim yelpaze, maydanoz, zeytin yaprakları, karanfil, menekşe, papatya, çilek, nar, dut olmuştur. 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?