Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

9 Mart 2015  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

İkinci Yeni'nin Gelini

Tomris Uyar, adını değiştirdi o yıl ama yine Tomris Uyar yaptı. Tıpkı Edip Cansever'in doğum günü için ona hediye ettiği şiirinde seslendiği gibi. 

İkinci Yeni'nin Gelini

Dizboyu Papatyalar kitabının yazarı Tomris Uyar'ın ve ona adanan şiirin doğum günü 15 Mart'tı. 

Cemal Süreya, Turgut Uyar, Ülkü Tamer ve Edip Cansever gibi Türkçe'nin doruk şairlerinin aşılmaz bir dağ gibi baktığı nadir kadınlardandı. Adı onlarla o kadar anılır oldu ki İkinci Yeni'nin Gelini olarak bilinmeye başlandı. 

Edip Cansever diğer üç şairle birlikte adı İkinci Yeni akımıyla birlikte anılan bu yazar kadına hayrandı. Her yıl Mart ayının ortasında bir şairin verebileceği en güzel doğum günü hediyesini hazırlamış olur ve Tomris Uyar'a yollardı. Yazılan pek çok şiir arasından biri daha öne çıktı zamanla. Bugün Tomris Uyar ve Edip Cansever deyince şiirin en yakışıklı şairinin, öykünün en güzel yazarına hediye ettiği “Yaş Değiştirme Törenine Yetişen Bir Şiir” anılmadan geçilmiyor. Şiirin en güzel dizelerinden biri şöyle:

"ben seni uzun bir yolda yürürken görmedim de hiç
diyorum öykülerin sonsuza dek uzasın böyle." 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?