Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

19 Kasım 2014  |  1 yorum  |  Zuhal Aytolun

İkincikat'a buyrun...

Sahne ve gösteri sanatları alanında performans yapabilmek amacıyla Sami Berat Marçalı ve Eyüp Emre Uçaray tarafından kuruldu

İkincikat'a buyrun...

İkincikat. Şimdi artık yeni yeri Karaköy'de. Ve inanın, müthiş oyunlar sergileniyor. Bağımsız tiyatro takipçileri için bulunmaz bir nimet burası. Amaçlarını “İkincikat, kendi varoluş serüveninde, tiyatroda yeniyi, günceli arar; özgün hikayeleri ve o hikayelerdeki karakterlerin kendi varoluş serüvenlerini olduğu gibi paylaşır. Yerli yazıma ait yaşayan bir repertuvar oluşturmayı, seyircinin tiyatro algısını değiştirmeyi,
sanatçının vizyonunu genişletmeyi, sektörün oluşumunda önemli bir rol almayı hedefler” şeklinde özetliyorlar. 

Neler mi sahneleniyor dersiniz?

Esra Dermancıoğlu, Selen Uçer, Gülce Oral ve Banu Çiçek Barutçugil'in oynadığı ve ahlak kavramının masaya yatırıldığı Poz oyunu görülmeye değer. Ölmüş bir adamın 'ahlak'sızca çektiği fotoğrafı ve arkasında bıraktığı 4 kadının bu fotoğraf üzerine tartışmasını anlatıyor oyun.

Victoria, Kanada’daki UNO Festivali ve Güney Afrika’daki National Arts Festival’i gibi iki prestijli tiyatro festivalinin davetlisi “Kafka and Son” ilk kez Türkiye’de! Oyunun Türkiye turnesi Hakan Silahsızoğlu tarafından yürütülüyor. Arasız 60 dakika süren oyun İngilizce dilinde, Türkçe üstyazı ile sahneleniyor.

Üst Kattaki Terörist ise özellikle tavsiye edilir. Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler adlı öykü kitabındaki aynı isimli hikayeden tiyatroya uyarlanan oyun, abisi askerde mayına basarak ölmüş Küçük Faşo Nurettin’in üst katına taşınan Kürt öğrenci Semih’le arkadaş olabilmesi üzerine. Oyunun uyarlaması ve yönetimi Küçük, Limonata, Yalnızlar Kulübü oyunlarını yazan Sami Berat Marçalı'ya ait. 

Korku Tüneli, Disosya, Şapkalı O*** Çocuğu gibi oyunların başarılı oyuncusu Murat Mahmutyazıcıoğlu, “Fü” ile birbirinden çok farklı iki kardeşin, iki kuşağın, iki dünyanın sevgi çemberini tamamlıyor. Sahnede Deniz Türkali, Serra Yılmaz, Canan Atalay, Aziz Caner İnan'ı izliyoruz.

Aslında en iyisi, hepsi ve daha fazlası için yolunuzu mutlaka Karaköy'e düşürün. 

* Emekyemez Mah. Sarı Zeybek Sok. Demirci Fettah Çıkmazı No:2 Kat: 2 Karaköy

0 544 527 25 69 (0544KARAKÖY) 

http://ikincikat.org

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Devrim Gönenç
Yazan: Devrim Gönenç   18.2.2015 09:47:39 - 09:47:39Marjinal ve iddalı bir çalışma sanırım...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?