Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

5 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

İnsanlığın ilk hediyesi: Mine çiçeği

Acaba ilk hediyeyi alan ya da veren kimdi? İnsanlık tarihi hediyeyi nasıl icat etmişti, hangi gerekçeyle? 

İnsanlığın ilk hediyesi: Mine çiçeği

Kısa bir düşünme molasıyla aklıma ilk olarak insanlar ve tanrılar arasındaki ilişki geliyor. Öyle ya, onlara hediyeler sunardık ki, yağmur yağsın ya da güneş açsın! Bu konuda biraz araştırma yaptığımda benzer bir durumla karşılaşıyorum. Bakın Antik Çağ meraklısı Fransız gezgini Jacob Spon 1600’lerde bu konuda çıktığı keşifte neler bulmuş. 

Hediye sunma geleneği ilk Roma dönemine denk gelmiş. Sağlık Tanrıçası Strenia ormandan topladığı mine çiçeği dallarını krallığın önde gelen yöneticilerine sunarmış. Onlar da bu dallardan bitki çayı yaparak içer, hediye kabul etmiş olurmuş. ‘Şifa niyetine’ sunulan bu hediyelere Roma Krallığı boyunca incir, hurma ve bal da eklenmiş. 

Ancak Roma İmparatorluğu’nun değişen yüzüyle soylu ve seçkin tabaka bal çömlekleri yerine altın çömleklerini tercih eder olmuş. Roma Kilisesi dini nedenlerden ötürü çoktanrılı dönemi hatırlatacak her şeyi yasaklayınca hediyeleşme geleneği 18’inci yüzyıla kadar kendini gizlemiş. 

Kaynak: Jacob Spon ‘Hediyelerin Kökenine Dair’ adlı kitabından... 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?