Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

7 Temmuz 2015  |  1 yorum  |  Ali Deniz Uslu

İstanbul bahçelerinin mutluluk veren kokuları

Zaman makinesi çok önceden icat oldu haberiniz var mı?

İstanbul bahçelerinin mutluluk veren kokuları

Koku bir zaman makinesidir! “Hadi canım” dediğinizi duyar gibi oluyorum ama işin aslı ironiyle karışık olsa da böyle! Çünkü güzel kokular bizi geçmişimize, mutlu anlarımıza, çocukluğumuza, saflığımıza götürür. Mutluluğu şimdiye taşır, sürdür. Mutlulukla İstanbul’un da yakın bir ilişkisi var hem değil mi?

Mutluluk kapısı İstanbul’un güzellikleri saymakla bitmez; beş duyuya hitap eder bu şehir. Verdikleri hüküm sürer ruhumuzda. İşte zaman yolculuğunu da başlatan bu beş duyudan en gizemlisi olan kokudur. 

Şimdilerde ıhlamur çiçeğinin kokusuyla aklını başından alır İstanbul sokakları. Sevdaya çağırır, coşku verir, ılık ılık gülümsetir.  Yasemin alır götürür rüya diyarlarına, eski anılara, çocukluğa. Yeni masallar yazdırı.  Manolya kokusu dünyanın bize hediyesidir. Bunun başka bir açıklaması yok! Manolya cana can katar, tatlı bir ferahlık verir. Mimoza, kimimiz “küstüm çiçeği” der ona çünkü o kadar narindir ki, hemen kapar kendini, sakınır güzelliğini, mis kokusunu… İstanbul’un narinliğinin de simgesidir mimozalar. Damask gülü ise anneannemin, babaannemin ellerinin, yüzünün kokusudur. Tertemiz, yoğun ve kalıcı. Zamanda en çok geriye bu koku götürür işte beni, çocukluğuma, hatta normal zamanlarda asla hatırlayamayacağım geçmişe. İşte gelecekle geçmişin anahtarı İstanbul’un bahçelerinin kokularından geçer…

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Kemal yildiz
Yazan: Kemal yildiz   8.8.2015 21:16:00 - 21:15:59İhlamur ve yasemin kokunuz enfes

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?