Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

15 Şubat 2015  |  1 yorum  |  Zuhal Aytolun

İstanbul bir film olsaydı yönetmeni Giovanni Scognamillo olurdu

Giovanni Scognamillo, 60 yıldan uzun bir süredir sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı üzerine kitaplar ve yazılar yazan; bu şehirden dünyaya açılan çok özel isimlerden biri. 

İstanbul bir film olsaydı  yönetmeni Giovanni Scognamillo olurdu

İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın tek çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Elhamra Sineması'nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde sinemayla tanışmış. 

Scognamillo'nun hem edebiyata hem de sinemaya emekleri yadsınamaz. Ayrıca her türlü korku figürü de ondan sorulur. Yaratıklar, vampirler, zombiler, cadılar, büyücüler... 

Türk Sinema Tarihi, Dünyamızın Gizli Sahipleri, Türk Sinemasında 6 yönetmen, Canavarlar, Yaratıklar, Manyaklar ve burada yer veremediğimiz çok önemli kitapları bulunan Scognamillo'nun bu güne kadar yazdığı kitaplar arasında, İstanbul da kendine yer bulmuş. Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler, İstanbul Gizemleri/Sırlar, Ziyaretçiler, Büyüler, Doğaüstü Olaylar, Bir Levanten'in Beyoğlu Anıları...

Öyle farklı bir hikaye ki onunki, İstanbul deyince akla düşen isimlerden biri de o oluyor haliyle. Onun kaleminden Beyoğlu'nu, İstanbul'u az okumadık. 

Gizemli bir şehir olarak tanımladığı İstanbul'a tutkuyla bağlı bir isim o. Tıpkı sinemaya, korku dünyasına olduğu gibi. 

Belki de İstanbul bir film olsaydı, kesinlikle yönetmeni Giovanni Scognamillo olurdu... 

İşte öneriler

* “Türk Sinema Tarihi”ni Scognamillo'nun kaleminden okuyabilirsiniz. Titiz bir arşiv çalışmasına dayanan kitap, bu tarihi üç dönemde işliyor.

* “Canavarlar Yaratıklar Manyaklar” kitabı da okunası. Hatta kitaplığınızın baş köşesine koyabilirsiniz. Herkül, Süperman, Dracula, Doktor Moreau, Nosferatu, Zombiler, Karındeşen Jack, Frankenstein, King Kong, Godzilla, Kurt Adamlar, Yaratıklar, Operadaki Hayaletler, Mumyalar... Ve manyaklar, psikopatlar, katiller, uzaylılar... Fantastik sinema ve korku sinemasından hikayeler var bu kitapta.

* “Cadde-i Kebir'de Sinema”,  filmcileri, seyircileri, sinemacıları anlatıyor anlatmasına da hep değişen bir Beyoğlu'na da bakıyor böylece. 

* “Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler” kitabında Scognamillo, Beyoğlu'nun korku öykülerine yer veriyor. Kitabının arka kapağında da şu sözlere yer veriyor: “Yaşamın bir parçasıdır kabuslar, yaşamın içinden ve dışından gelir kabuslar. Yaşamdan kaçamazsın, kabuslardan da öyle.”

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Özge Utku
Yazan: Özge Utku   9.3.2015 09:22:32 - 09:22:32bir zamanlar aşk şarkılarına ilham olan bu güzel kentin gerçekte karanlık yüzünün böyle usta bir kalem tarafından ele alınması beni gerçekten heyecanlandırdı...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?