Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

19 Kasım 2014  |  1 yorum  |  Sahi

İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...

Tiyatro sezonu açıldı. İstanbul Şehir Tiyatroları 100. yılını özel bir seçkiyle kutlarken, İstanbul Devlet Tiyatroları'nda da ilgi çekici oyunlar sahneye koyuluyor.

  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...
  • İstanbul tiyatroları perdelerini açtı...

Özel tiyatrolar derseniz, pek çok iyi metin, iyi reji ve iyi oyunculukları görüyoruz sahnede. Oyunlar arasından bir seçim yapması zor. Ama rehbere de ihtiyaç olduğu kesin. Dilerseniz minik bir tur atıp, kaçırılmaması gerekenlere şöyle bir bakalım... 

Dolu Düşün Boş Konuş

Oyun Atölyesi’nin bu sezon sahneye koyduğu Dolu Düşün Boş Konuş, izlenmesi gereken oyunlardan biri. Steven Berkoff’un yazdığı oyunu Haluk Bilginer çevirdi. Sahnede ise Hasibe Eren, Fatih Al, Gökçer Genç, Tuna Kırlı ve Murat Okay’ı görüyoruz. Komik bir trajediyi anlatıyor oyun. Sistemin kuralları içinde, taktığımız maskeler ve maskelerin ardında çoğu zaman bizi gülünç durumda bırakan kaygılarımız çatışıyor.

www.oyunatolyesi.com

 İyi Ki Geldin Boyacı

Bu sezonun yeni oyunlarından biri olan İyi Ki Geldin Boyacı ile, 50 yıllık sanat yaşantısıyla Türk seyircisinin gönlünde taht kuran Erdal Özyağcılar, 18 yıl aradan sonra yeniden tiyatro sahnelerinde olacak. Kızı Zeynep Özyağcılar'ın kurduğu Martı Tiyatro'da sahnelenmeye hazırlanıyor oyun. Donald Churchill'in yazdığı oyunda Berna Laçin ve Neslihan Yeldan ile aynı sahneyi paylaşacak Özyağcılar, bu kadar uzun bir aradan sonra yeniden tiyatro yapacak olmanın büyük heyecan verdiğini belirtiyor ve oyunu sahneleyecekleri günü iple çektiğinin altını çiziyor. Yeni sezonda kaçırmayın.

www.tiyatromarti.com

İstibdat Kumpanyası 

Tiyatro İstanbul, yeni sezonu İstibdat Kumpanyası adlı oyunla selamlıyor. Uğur Saatçi’nin yazdığı, Barış Erdenk’in yönettiği oyunun koreografisi de Sibel Erdenk’e ait. Oyuncu kadrosunda ise Levent Üzümcü, Sabri Özmener, Aylin Kontente, Onur Buldu, Erşan Utku Ölmez, Uğur Bilgin, İlknur Güneş, Aydın Sezgin, Serhat Barış, Levent Çimen ve Dilay Taşkaya yer alıyor. Oyun Sultan Abdülhamit döneminde geçiyor. Sürprizlere hazır olun.

www.tiyatroistanbul.com

Dövüş Gecesi 

DOT'un geçen sezonun ikinci yarısında sahnelemeye başladığı ve bu sezonda da devam eden Dövüş Gecesi (Fight Night) Melisa Kesmez’in çevirisiyle, Murat Daltaban yönetmenliğinde izleyiciyle buluşuyor. Ece Dizdar, Gizem Erdem, İbrahim Selim, Mert Öner, Pınar Töre, Serkan Altunorak ve Tuğrul Tülek sahnede. Oyun, seyircinin oylarıyla yol alan ve yön değiştiren bir çeşit demokratik sistem simülasyonu. Bu yolla, seçmenin “çoğunluk” ve “azınlık” fikirleriyle olan ilişkisini kurcalarken, çoğunluğun kurmaya meyilli olduğu tahakküme dair de söz söylüyor.

www.go-dot.org

Bir Delinin Hatıra Defteri

Heyecan veren bir diğer oyun ise Genco Erkal'ın ilk kez 27 yaşındayken sahnelediği ve şimdi 77 yaşında tekrar izleyiciyle buluşturduğu “Bir Delinin Hatıra Defteri”. 50 yıl önce anneannesinin izlediği oyunu şimdi usta oyuncunun torunları izleyecek. Erkal'ın kendisiyle özdeşleşen ve günümüze ışık tutan göndermelerle yeniden sahnelediği bu oyun, Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Yönetmenliğini usta oyuncunun yaptığı Bir Delinin Hatıra Defteri'nde müzikler Mete Sakpınar'a, sahne tasarımı Duygu Sağıroğlu'na, kostümler ise Özlem Kaya'ya ait.

www.dostlartiyatrosu.com

Kalp Düğümü

David Eldridge'in kaleme aldığı Kalp Düğümü adlı tiyatro oyunu, Okan Başar Bahar çevirisi, Çağ Çalışkur yönetimiyle Craft Tiyatro'da sahnelenmeye devam ediyor. Melisa Sözen, İpek Bilgin, Ezgi Çelik, Erkan Kolçak Köstendil, Melisa Doğu'nun oynadığı oyun, 29 Ocak'a dek sahnede olacak. Mutlaka izlenmeli. 

www.crafttiyatro.com

Babam 9 Doğurdu

Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda, Ali Poyrazoğlu'nun yeni oyunu Babam 9 Doğurdu izlenebilir. Pozitif enerjiyle yaşamın tatsızlıklarına, sıkıntılarına meydan okuyan dört kişilik bir ailenin öyküsü olan oyun; seyirciye anne, baba, oğul, gelin birbirlerine kenetlenip, herkese örnek olacak bir mutlu aile yaratmanın yol haritasını çiziyor. Babam 9 Doğurdu'yu Ali Poyrazoğlu, Eli Saghi'nin Benim Biricik Ailem adlı oyunundan yola çıkarak yeniden yazdı. Oyunda Ali Poyrazoğlu, Eser Ali, Nur Gürkan, Güneş Emir, Selam Sevim rol alıyor. 

www.alipoyrazoglu.com.tr

Can

2011 yılında ilk kez sahneye konan, Genco Erkal tarafından Can Yücel şiirlerinden uyarlanarak hazırlanan Tiyatro Kumpanya'nın Can oyununu daha önce izlemediyseniz, Kasım ayında Ortaköy Afif Jale Sahnesi'nde takip edebilirsiniz. Kemal Kocatürk'ün yönetip oynadığı oyun Türkiye'nin son 40 yılda yaşadığı sosyo-politik değişimlere ışık tutuyor.

www.tiyatrokumpanyasi.com

Şehir Tiyatroları'ndan 100. yıla özel

İstanbul Şehir Tiyatroları, bu yıl 100. yaşını kutluyor. 42 oyunla bu sezona perdelerini açan Şehir Tiyatroları’nda izlemek istediğiniz oyunu lütfen bir yere not edin. Hemen biletinizi alın. Keza bilet bulmakta zorlanabilirsiniz. 

İstanbul Devlet Tiyatroları

İstanbul Devlet Tiyatroları sahnelerinde de 32 oyun seyirciyle buluşuyor. Yine Şehir Tiyatroları'nda olduğu gibi biletinizi önceden alınalmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Nilsun Atakan
Yazan: Nilsun Atakan   22.11.2014 13:09:42 - 13:09:41Genco Erkal'la bir delinin hatıra defteri gerçekten büyüleyicidir

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?