Anasayfa > Şehir Hatları > Tatlı

Tatlı

18 Ağustos 2014  |  1 yorum  |  Sahi

İstanbul'da gerçek Antep baklavası...

Bilen bilir, Antep baklavası baklavadan çok daha fazlasıdır.

İstanbul'da gerçek Antep baklavası...

2013 Aralık ayında Avrupa Birliği tarafından kayıt altına alınan ilk Türk ve koruma statüsü verilen 16'ncı Avrupa Birliği dışı gıda ürünü olması da bu yüzden.

Antep baklavasının en önemli farklarından biri, sadece boz fıstıkla yapılması. Turfanda toplanan boz fıstık zümrüt yeşili rengi ve zengin aromasıyla Antep fıstıklarının en değerlisi. 

Antep baklavasına o enfes kokusunu verense Urfa yaylalarından gelen sadeyağ. Sadece ot ve çiçeklerle beslenen koyun ve keçilerin sütünden elde edilen tereyağının en rafine hali...

Hamurunda Harran ovasının susuz tarlalarında yetişen sert buğdayın unu kullanılır. Bu un Gaziantep'in suyuyla bir araya gelince Antep baklavasının her biri kağıttan daha ince 40 kat yufkasını açmak mümkün olur. Yine de herkes açamaz bu yufkaları. Gaziantep'te iyi bir baklava ustası çocukluktan itibaren 10-15 yılda yetişir.

Sonra 40 kat yufka arasında fıstığıyla, kaymağıyla döşenir. Taş fırınlarda meşe odunu ateşinde, ustaları tarafından tepsisi sürekli döndürülerek pişirilir. Kararında şerbet eklenir. Yemeye hazır hale gelir. Çok soğumadan yenir, mevsim kış hava da soğuksa yemeden önce hafif ısıtılır.

Gerçek Antep baklavası, bir de tazeyse ilk ısırışta kulağa çok hoş gelen bir hışırtı çıkarır. Nar gibi kızarmış incecik yufkaların birbiri ardınca kırılmasından gelen, kuru yaprakların rüzgarda çıkardıklarına benzer bir hışırtı. Baklava meraklıları için bu ses neredeyse baklavanın kendisi kadar haz vericidir.

Yurdumuzun tüm gerçek değerlerine, İstanbul kültürünün her güzelliği sevgiyle bünyesinde toplayan alicenap tavrıyla sahip çıkmayı hedefleyen Sahi, Gaziantep'in bu eşsiz lezzetini de İstanbul'a taşıyor. Gaziantep'te Ömer Güllü tarafından Sahi için özel olarak üretilen gerçek Antep baklavaları her sabah taze taze Sahi'nin Karaköy mağazasına geliyor. Ancak elbette ki her güzel şey gibi sınırlı sayıda... O yüzden Antep baklavası almak isteyenlerin geç saatlere kalmamasında yarar var.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

ali nazım alacaoğulları
Yazan: ali nazım alacaoğulları   26.8.2014 15:43:23 - 15:43:22herşeyi yerinden yemek lazım kesinlikle uğrayacağım...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?