Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

22 Ocak 2015  |  2 yorum  |  Zuhal Aytolun

İstanbul’da kışın yapmanız gereken 14 şey

Kışın tadı her zaman ayrıdır. Gün gelir yazın sıcağı, güneşi özlenir, gün gelir yaz gelse de tatile gitsek denir. Ama unutmayın, her mevsimin güzelliği ayrıdır.

İstanbul’da kışın yapmanız gereken 14 şey

Öncelikle soğukla barışın. Dört mevsimin de aynı olmasını istemezsiniz herhalde. Doğanın bir parçası olduğumuza göre uyum sağlamak da bizim işimiz. Isıtan kıyafetlerinizi, atkınızı, eldiveninizi, berenizi unutmayın. Şimdi hazırsınız. Neye mi?

Her bir köşesi ayrı güzel İstanbul’da kışı yeri çok başka. İşte size minik bir rehber…

-  Çamlıca Tepesi, Moda ve Yıldız Parkı’nda kartopu oynamayı ihmal etmeyin. Tabii kardan adam yapmayı da… Yaratıcılığınızı kısıtlamayın, kar elinizin altında.

Kışın en güzel tarafı sıcak içeceklerle içinizi ısıtmak olsun. Karaköy’de dostlarınızla buluşun. Soğuğa direnen demi yerinde güzel bir çay için. 

- Kışın içinizi ısıtmanın bir yolu da turşucular! Turşu suyu limonlu da enfes, sirkeli de! 

-Boğaz’da poyrazın, Kadıköy’de lodosun tadına varın.

-Pier Loti’den kar altındaki İstanbul’u seyredin.

-Bozaaa! İşte bu sesin getirdiği mutluluk unutulur mu? Bozanın tadı İstanbul'un her semttinde bir başkadı güzeldir.

- Galata Köprüsü’nde soğuk yemiş İstanbul balıklarına olta atın. Şehri seyre dalın.

-   Kendinize vakit ayırın. Kapalıçarşı’da biraz ısınıp, baharatlardan güç alın. O güçle Gülhane’ye doğru yürüyün. İsterseniz oradan Sultanahmet’e devam edin. Hatta Sultanahmet Cami önünde güvercinleri de besleyebilirsiniz.

-Soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarını da unutmayın. Kartonlardan yuvalar hazırlayın, su ve mama desteği sağlayın. Mümkünse barınaklara da ziyarete gidin. Her canlının ihtiyacı olan şeyleri unutmayın.

-   İyi bir kestaneciniz olsun. İster evde, ister sokakta kestane lezzetini ıskalamayın.

Haliç’te günü batırın. Kış güneşinin süzülüşünü izlemek için Pera’da yüksek bir binada kendinize iyi bir yer de edinebilirsiniz.

- Sık sık yürüyüşler yapın. Soğuk havayı ciğerlerinize çekin, güçlenin, dirilin. Kışın tamamını battaniye altında geçirmektense harekete geçin. Vurun kendinizi boğaz kıyısına, hem şehrin güzelliğinin tadına da varırsınız.

Saleple daha sıkı dost olun.

- Küçük kaçamaklar da yapın. İstanbul ve çevresinde kışı sakin ve huzurlu geçirebileceğiniz yeni yerler keşfedin. İstanbul’un el değmemiş köylerine kaçın.    

Fotoğraf: Uygar Taylan

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

ahmet ayan
Yazan: ahmet ayan   15.2.2015 13:13:31 - 13:13:31Bu sogukta içim ısındı...
Neslihan Sırbudak
Yazan: Neslihan Sırbudak   18.2.2015 08:29:50 - 08:29:50harika bir yazı olmuş moralim yerine geldi. Şu an işyerinde kar yağıyor dışarda şurda kaza olmuş burda kar diz boyu berbat hava muhabbeti yapılırken ben sizin yazınızı okuyarak içimi ısıtıyorum...

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?