Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

2 Nisan 2016  |  0 yorum  |  Sahi

İstanbul'da Lale Zamanı

Mütevazı bir kır çiçeği olarak uzun yıllar gülün gölgesinde kalmış olan lale, şehirlere güzellik katan bir süs bitkisine 16'ncı yüzyılda İstanbul'da dönüşür. Tabib Mehmed Aşkî Efendi'nin Takvîmü'l-kibâr ve Mi'yârü'l-ezhar adlı eserine göre İstanbul'da laleyi ilk yetiştiren, Kanuni Sultan Süleyman'ın şeyhülislamı Ebussuud Efendi'dir.

İstanbul'da Lale Zamanı

Lale daha o ilk yıllarda Avrupalılarca keşfedilerek Batı'ya götürülmüş, hatta orada geliştirilen yeni çeşitleriyle 17'nci yüzyılda, 4. Mehmet zamanında Lâle-i Frengî adıyla İstanbul'a bir geri dönüş bile yapmıştır. Osmanlı'nın 1718-1730 yılları arasındaki şaşaalı dönemine de adını veren lalenin 16 ile 18'inci yüzyıllar arasında İstanbul'da 2000'e yakın çeşidinin yetiştirildiği bilinir.

Lalenin doğduğu yerde, İstanbul'da eski ilgiyi yeniden görmesi, İstanbul Belediyesi'nin bu yıl onbirincisini düzenlediği İstanbul Lale Festivali ile gerçekleşti. Her yıl Nisan ayında düzenlenen bu festivalde İstanbullular ilkbaharı dört bir yanındaki parkları süsleyen milyonlarca lale ile karşılıyor.

Festival süresince Emirgan Korusu, Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı çeşitli kültür sanat etkinliklerine ve spor organizasyonlarına sahne oluyor. Festival kapsamında ilk olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmiş olan dünyanın lalelerden oluşan en büyük halısı da, Sultanahmet Meydanı'nda bir kez daha İstanbullularla buluşuyor.

İstanbul'daysanız Nisan ayı boyunca parklarda bahçelerde ilkbaharı karşılama, lalelerle hasret giderme fırsatını kaçırmayın.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?