Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

11 Eylül 2014  |  5 yorum  |  Ali Deniz Uslu

İstanbullu olmak için...

İstanbul âşığı ve uzmanı Haldun Hürel, İstanbul'a tutkun.

İstanbullu olmak için...

Onunla yatıyor onunla kalkıyor. Hayatını ona adamış, zaten dedik ya uzmanlığı da İstanbul. Ayrıca Üç Hürel'le ruhumuzu besleyen efsanenin de yaratıcılarından. İstanbul üzerine ise inanılmaz kitapları var. Yeni kitabı da “İstanbul Nasıl Gezilir” Kapı Yayınları’ndan yayımlandı.

İstanbullu olmanın sırlarını Haldun Hürel anlatıyor;

“Gerçek İstanbullu olmak, şehri sevmekle ve ona saygı duymakla birebir ilişkilidir. Bu kadim şehri, yaşlı, yorgun ama o ölçüde de görkemli bir geçmişe, eşi benzeri olmayan eserlere ve efsanevi anılara sahip bir tarih ve kültür merkezi olarak algılamanın yolu, onu tanımak, sevgi duymak, koruyup kollamaktan geçer. Bu bir görevdir. Bu görevi yerine getirmezseniz asla 'İstanbullu' olamazsınız. Ben kökten İstanbulluyum, burada doğdum, elli yıldır bu mahallede oturdum demekle de İstanbullu olunmuyor ne yazık ki... Yerlere tükürmeyeceksiniz, tarihi eserlerin üzerine afiş yapıştırıp yazılar yazmayacaksınız, 'günaydın', 'esen kalın', 'merhaba', 'afedersiniz' sözlerini dilinizden düşürmeyeceksiniz, kırmızıda hemen durmayı ve seyir halinde şerit değiştirirken sinyal kolunu kullanmayı öğreneceksiniz, kaldırımda park etmeye cesaret edemeyeceksiniz, Topkapı Sarayı'nı, Ayasofya'yı, Süleymaniye'yi hala gezip görmemiş olmaktan 'utanacaksınız!' Sözün özü İstanbul'da yaşayan biri, bu şehre saygı duyuyor ve onun yıpratılmasından acı duyuyorsa, o kişiye İstanbullu derim ben...”

Bu yazı hakkında toplam 5 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Hakkı Aşgülen
Yazan: Hakkı Aşgülen   18.9.2014 13:33:13 - 13:33:12şehrin dumanının ve büyük gökdelenlerinin arkasında duran gizemli tarihi gören sihirli gözlerle bakmak büyüleyici...
Mahir Karaçay
Yazan: Mahir Karaçay   18.9.2014 13:35:59 - 13:35:58Ne varsa eskilerde var be üstad.
Neriman Gül
Yazan: Neriman Gül   18.9.2014 22:52:22 - 22:52:21Çok önemli bir isim Haldun Hürel,ne güzel de anlatmış
Meltem Akdoğan
Yazan: Meltem Akdoğan   22.9.2014 13:23:28 - 13:23:28Haldun beyi dinlemek de izlemek de okumak da çok keyifli...
Sevinç Arıkan
Yazan: Sevinç Arıkan   18.5.2015 15:24:35 - 15:24:35Herkes görür ama soluk alıp vermek içinizde hissetmek ve gerçek anlamda yaşamak çok farklıdır. Haldun Hürel bu güzel hissi çok net aktarıyor.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?