Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

18 Mayıs 2015  |  1 yorum  |  Sahi

İstanbul'un En Tatlı Vapur İskeleleri

Sahi tablet çikolatalar İstanbul Hatıraları'nı yaşatmaya devam ediyor. Şimdi de sıra tarihi vapur iskelelerinde.

İstanbul'un En Tatlı Vapur İskeleleri

İstanbul'un masmavi sularında bembeyaz kuğular gibi süzülen Şehir Hatları vapurlarının geçmişi 19'uncu yüzyıl ortalarına uzanır. 1844'te kurulan Hazine-i Hassa Vapurları İdaresi  Sirkeci'den Adalar, Pendik ve Yeşilköy hatlarında Marmara seferlerini başlatır. 1851'de Şirket-i Hayriye'nin Boğaz seferleri başlar. Tüm bu seferler 1945'te Şehir Hatları bünyesinde birleşir. Bu vapur seferleri doğal olarak İstanbul kıyılarında pek çok zarif iskelenin yapılmasına da vesile olmuştur.

Vapur iskeleleri arasında en çok dikkat çekenler Osmanlı'nın son yıllarında Birinci Ulusal Mimarlık Akımı adı verilen üsluba göre yapılanlardır. O yıllarda Neoklasik Türk Üslubu da denilen bu akımın en belirgin özelliği klasik Osmanlı yapılarında kullanılan mimari unsurlara ve süslemelere yer verilmesiydi. Dönemin kamu yapılarında Klasik Osmanlı mimarisince sadece dinî yapılarda yer alan kubbe, saçak gibi unsurlar da sıklıkla kullanılmıştır.

Bu döneme ait tarihi iskelelerin en unutulmazlarından 3'ü şimdi 1930'ların Art Deco tarzında ilüstrasyonlarla Sahi tablet çikolataların ambalajları üzerinde yerini aldı. Bu iskeleler 1913'te Şirket-i Hayriye tarafından mimar Ali Talat Bey'e yaptırılan Beşiktaş İskelesi, 1915-1916'da mimar Vedat Bey (Tek) tarafından Haydarpaşa Garı ile Avrupa Yakası arasında ulaşımı sağlamak üzere yapılan Haydarpaşa İskelesi ve 1916-1917'de yine mimar Vedat Bey (Tek) tarafından Avrupa Yakası'ndan Pendik'e kadar kıyı boyunca çalışan Plaj Seferleri hattının ilk iskelesi olarak yapılan Moda İskelesi.

Gördük ki bir çikolata aynı zamanda hem lezzetli hem besleyici hem sanatsal hem de öğretici olabilirmiş. İstanbul'u seviyorum diyen herkes bu çikolataları mutlaka denemeli.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Ziya Levent Aybay
Yazan: Ziya Levent Aybay   20.5.2015 11:59:07 - 11:59:06Dolmuşlar gibi yine alıp saklamalık nefis etiketler olmuş.

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?