Anasayfa > Şehir Hatları > Mimari

Mimari

25 Aralık 2014  |  0 yorum  |  Sahi

İstanbul'un Saat Kuleleri...

İstanbul'daki saat kulelerinin tarihi aşağı yukarı Osmanlı İmparatorluğu'nda batılılaşma hareketlerinin başlamasıyla yaşıt. 19'uncu yüzyıldan itibaren İstanbul'u süslemeye başlayan saat kuleleri ve meydan saatleri, adeta yanımızdan hızla geçip giden bir çağa yetişmeye çalışmanın sembolü gibi.

  • İstanbul'un Saat Kuleleri...
  • İstanbul'un Saat Kuleleri...
  • İstanbul'un Saat Kuleleri...
  • İstanbul'un Saat Kuleleri...

Bugün pek çoğu bakımsız ve arızalı olan bu saat kuleleri arasında Dolmabahçe, Yıldız, Tophane ve Şişli Etfal en önemlileri. Bunlara Kasımpaşa Deniz Hastanesi'nin, bugün Marmara Üniversitesi olan eski Haydarpaşa Lisesi'nin, Sirkeci Garı'nın, Yedikule Balıklı Rum Hastanesi'nin, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki Albert Long Hall'un saat kuleleriyle, Haydarpaşa Garı, Beyoğlu Çiçek Pasajı ve Beyoğlu Belediye Binası'nın cephelerindeki saatleri ve Büyükada meydanındaki cumhuriyetin ilk yıllarında yapılmış minik saat kulesini de eklemek mümkün.

Tophane Saat Kulesi

İstanbul'da hala ayakta olan en eski saat kulesi. Nusretiye Camii'nin yanında olması nedeniyle Nusretiye Saat Kulesi olarak da bilinir. 1848-49 yıllarında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış. Mimarı kaynaklarda Bali Balyan olarak geçiyor. Yapıldığında deniz kıyısında olan 15 metre yüksekliğinde kulenin 1950'lerdeki çevre düzenleme çalışmalarıyla birlikte denizle teması kesilmiş. Dört yöne dönük dört saatinden bugün sadece ikisi duruyor. Saatlerin kadranlarında eski Türkçe ile Zenith yazıyor.

Etfal Hastanesi Saat Kulesi

Şişli Etfal Hastanesi'nin bahçesindedir. Sultan 2. Abdülhamit, kızı Hatice Sultan daha sekiz aylıkken difteriden ölünce, anısına Şişli'de bir Etfal yani Çocuk Hastanesi yaptırır. 1907'de hastanenin bahçesine İtalyan mimar D'Aronco tarafından tasarlanan bu saat kulesi inşa edilir. Altında bir de mesciti olan 20 metre yükseliğinde bu kulenin en üst katında bir de balkon-şerefesi vardır.

Dolmabahçe Saat Kulesi

İstanbul'un tartışmasız en zarif saat kulesi. Barok ve ampir üslupların bir karışımı olan 27 metre yüksekliğindeki bu kule Dolmabahçe Sarayı'nın hemen yanında yer alır. 1890-95 yıllarında Sultan 2. Abdülhamit tarafından Mimar Sarkis Balyan'a yaptırılmıştır. İnşaatında Sultan Abdülaziz'in tahttan indirilmesiyle yarım kalan Aziziye Camii'nin taşları kullanıldığı söylenir. Paul Garnier marka saatleri Fransa'dan getirilmiştir. Kapı üstü hizasında dört yönde dört barometre bulunur.

Yıldız Saat Kulesi

Hamidiye Camii'nin bahçesinde yer aldığından Hamidiye Saat Kulesi olarak da bilinir. Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1889-1890 yıllarında yaptırılmıştır. Osmanlı ve neogotik tarzların karışımı sayılabilecek yapının mimarisi Sarkis Balyan'a aittir. 20 metre yüksekliğindeki 3 katlı kulenin 2'nci katında termometre ve barometre, 3'ncü katında saat bulunur, çatısının üstündeyse bir rüzgar gülü yer alır.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?