Anasayfa > Şehir Hatları > Şehir Kültürü

Şehir Kültürü

1 Temmuz 2014  |  2 yorum  |  Adalet Çavdar

İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...

Feriköy, Dolapdere, Balat ve Sarıyer İstanbul'un en tutkulu bitpazarlarına sahip.

  • İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...
  • İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...
  • İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...
  • İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...
  • İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...
  • İstanbul'un vazgeçilmez bitpazarları...

Pazar günleri Feriköy bir başka, neden mi? Çünkü cumartesi günleri Organik Pazar'ın kurulduğu üstü kapalı alan pazar günleri, antika, ikinci el ve el yapımı ürünlerin satıldığı pazara ev sahipliği yapıyor. Hani derler ya her malın bir alıcısı vardır diye. İşte bu söz hakiki manasını bu tür pazarlarda buluyor. Feriköy’deki bitpazarı, giysiden plaklara ve pikaplara, özel tasarım takılardan hediyelik eşya ve oyuncaklara, eski yeni kameralara ve kitaplara kadar, aklınıza gelecek her türden eşyanın satıldığı neşeli bir alışveriş mekânı. Organik Pazar’dan tanıdığınız peynirli gözleme de cabası.

Bu pazarın en güzel tarafı, bütün günü plakçılardan yükselen cızırtılı plak sesiyle geçirme imkânı sunması galiba. Fiyatların oldukça uygun olduğu tezgâhlar, pazar günü sabah 10:00’dan akşam 18:30’a kadar açık. “Evdeki fazlalıktan kurtulmam lazım, bu bahaneyle biraz da sosyalleşeyim bari” diyenler ferikoydebirpazar@gmail.com adresine yazarak kendilerine bu pazarda bir yer bulabilirler. Ayrıca pazar sakinlerinin ve müdavim müşterilerin oluşturduğu  Facebook grubunu da ziyaret etmekte fayda var. “Yok, gidip kendi gözlerimle göreyim önce, sürprizlere açığım" diyenler için açık adres: Bomonti Caddesi Lala Şahin Sokak’taki pazar yeri. 

Feylesof Sokak, Dolapdere

Şimdi yerinde sadece tabelası kalan eski Apik İşkembe Salonu’nun yan sokağından başlayıp Dolapdere’nin ara sokaklarına dolanan bu pazar azıcık can yakıcı. İkinci değil dokuzuncu el pazarı demek daha doğru sanki. Pek sosyetik sayılmaz. Çok az tezgâh var ama çeşit bol. Genelde yerlere serilen çarşafların ya da karton kolilerin üzerinde kullanılmış, çöpten bulunmuş ya da hiç paketi açılmamış ürünleri görürsünüz. Yok pahasına hiç olmadık bir şeyi bulabilme ihtimaliniz yüksek. Biblolar, Cd’ler, kasetler, traş bıçakları, parfümler, saatler, otomobil yedek parçaları, ayakkabılar, radyolar, telefonlar, şanslı gününüzdeyseniz İspanyol paça pantolonlar, çantalar ve daha neler neler… Binbir çeşit ürünün bulunduğu pazarda dünyanın her yerinden de insan var. Doğuştan ya da sonradan öğrenilen bu dokuzuncu el pazarının dili ortak. Pazar günleri, sabahın erken saatlerinde kurulan pazarın kapanma saatiniyse genelde hava şartları ve tezgâh ciroları belirliyor. 

Balat

Fotoğraf çekmeye yeni merak sarmış insanların ve turistlerin sokaklarından eksik olmadığı Küçükpazar’da, pazar günleri bir de bitpazarı kuruluyor. Burada satılanların çalıntı ya da zengin mahalle çöplerinden ayıklanmış eşyalar olduğunu söylüyor şehirli dedikodular. Bu pazarın müdavimleri arasında çokça antikacı bulunması boşuna değil yani. Şehir efsaneleri her daim işe yarar. Burada fiyatlar hayal gücü ve pazarlık yeteneği tarafından belirleniyor diğer bitpazarlarında olduğu gibi. Kimi beş liralık olduğunu düşündüğü bir eşyayı 100 liraya, kimi 100 liralık eşyayı gerçek değerini bilemediği için beş liraya satıyor. Her bitpazarında karşılaşılabilecek eşyaların yanı sıra burada tablolar, ufak tefek tamirlerle kullanılabilecek elektronik eşyalar, ucuz kameralar ve fotoğraf makineleri de bulunabiliyor. Sabah erken saatlerde açılan tezgâhlar alışverişin gidişatına göre genelde öğleden sonra dağılmaya başlıyor. 

Sarıyer

Sarıyer’in merkezinde iki yıl kadar önce çarşamba günleri kurulmaya başlanan pazar Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’nde. Genellikle bakır ve porselen objelerin, eski eserlerin, gümüş takıların alınıp satıldığı bu pazarın özelliği müşterisinin azlığı. Haftaiçi açılması yüzünden fazla iş yapmıyor ancak satılan eşyalar çeşitli ve nitelikli. Zamanla işlerin iyileşeceğini bekleyen bitpazarı esnafı umudunu korumaya çalışıyor. Çarşamba sabahları saat 08:00 gibi kurulmaya başlayan tezgâhlar, akşam 19:00 civarı toplanıyor. 

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

inci üstündağ
Yazan: inci üstündağ   6.08.2014 17:57:05 - 17:57:05Feriköy, inanılmazdı. Ne isterseniz orada bulursunuz. Balat da öyle...
Dilara Kaya
Yazan: Dilara Kaya   23.08.2014 14:47:21 - 14:47:21Bir keresinde Sarıyey'e gitme şansım olmuştu. O kadar inanılmaz şeylerle karşılaştım ki anlatamam

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?