Anasayfa > Şehir Hatları > Zanaat

Zanaat

2 Mart 2015  |  2 yorum  |  Zeynep Tokmak

Kadın eli değen her üründe hayat vardır

İçinde yaşam başlatan bir canlının neler yapabilip neler yapamayacağını konuşmak biraz şov bence. İnsan yapıyorum ben içimde, pek ala inşaat makinasının kolunu da kaldırabilirim, bunu tartışmayın artık siz de. Yanlış programlanmış ego kodlarınızı alın ve kenara çekilin artık. 

Kadın eli değen her üründe hayat vardır

Makinelerin arasında da yer bulabilirim kendime, makineye bağlamış bir metabolizmayla evimi de çekip çevirebilirim. Bu tamamen benim tercihim. Sadece ama sadece istediğim için ikisini aynı anda da yapabilirim.  Kusura bakmayın yetenekliyim. Aynı özenle çocuk da büyütürüm, saksı da menekşe de. Ütüledikten sonra elimle okşayarak düzeltir yerine yatırırım çamaşırları ve ben istersem eğer tek raftan başlayıp kocaman bir ev inşaa ederim, zemin kayması statiği düzgün hesaplanmış.

Kadın eli değen her üründe hayat vardır. Ellerinde yaptığı şey her neyse, başladığından bittiği süreye kadar geçen bir hayat. Makinaya kodlanmış hazır ürünlerin ruhu yok gibi. Elinin izi geçen bütün ürünlerde ise ondan bir parça karışmış gibi. Ben el emeği ürünler biriktiriyorum kendi çapımda. Tarihi eser koleksiyonu gibi geliyor ban. Başladığından bittiğine kadar geçen sürede bazı hayatlar değişiyor çünkü. Emek ve zaman harcanmış bir şey  kategorisi ne olursa olsun eserdir. O iğne oyalarını, gümüş kakmalarını, kumaş boyamalarını yapan kadınlarının bir yerlerde resmi veya heykeli olmaması da bizim ayıbımızdır.

Bu yazı hakkında toplam 2 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

ayşen
Yazan: ayşen   13.3.2015 23:48:22 - 23:48:22çok güzel bir derleme olmuş. elinize sağlık. ankarada olduğum için göremeyeceğim- umarım burada paylaşırsınız..
Ferrin Yavuz
Yazan: Ferrin Yavuz   20.4.2015 10:15:21 - 10:15:21Kadin eli deydigi zaman hersey tabi guzel olur . Biz kadinlar olmasa tasarim diye bisey kalmaz zaten

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?