Anasayfa > Şehir Hatları > Zanaat

Zanaat

5 Eylül 2014  |  4 yorum  |  Zeynep Bakır

Kapalıçarşı’da gramofon ustası

“Cızırtısına âşık değillerse vermiyorum kıymetlilerimi.”

  • Kapalıçarşı’da gramofon ustası
  • Kapalıçarşı’da gramofon ustası
  • Kapalıçarşı’da gramofon ustası
  • Kapalıçarşı’da gramofon ustası

“1960’lı yıllarda makara teyp ve kasetçalarlar çıktığında gramofonlar ya çatı katında kaderini bekledi ya da soba tutuşturmak için kullanıldı.” Bunu söyleyen Türkiye’de sayılı gramofon ustalarından Mehmet Öztekin. Ustaların ustası, “Gramofon Baba” diyorlar ona. Nuriosmaniye Kapısı'ndan girip Gümüşçüler Çarşısı'na doğru giderken cızırtılı bir ses duyacaksınız, belki Müzeyyen Senar belki de Dede Efendi... İşte orası ustanın dükkânı.

İçeride ortalama altmış gramofon, sayısız taş plak var. Babadan kalma bir meslek, babasına da onun babasından... Mehmet Öztekin gramofon sevgisinin kölesi olduğunu söylüyor. Gramofon tamir ediyor ve yeni gramofonlar üretiyor. Gelen müşterileri süs için gramofon almaya kalkarsa elinde tuttuğu 3-5 çin işi gramofonu verip gönderiyor ya da kibarca kovalıyor.  “Cızırtısına âşık değillerse vermiyorum kıymetlilerimi” diyecek kadar sevdalı... Elindeki en eski gramofon 1904 yapımı. Ama o, 1914’te savaş zamanı yapılmış Türk gramofonuna daha çok kıymet veriyor. 

1960 öncesi müzik tarihi ve gramafon üzerine sohbet edebileceğiniz bir filozof... İstanbul’un yaşayan değerlerinden biri. Ancak minik bir uyarı, sevmiyor fotoğraf çekip giden ‘instagram’ gençliğini. O yüzden de “10 dakikadan fazla ziyaretçi kabul etmiyorum” diyerek önlem almış. 

Bu yazı hakkında toplam 4 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Saliha Yılmaz
Yazan: Saliha Yılmaz   6.9.2014 09:22:34 - 09:22:34Facebook'ta bir paylaşımdan keşfettim sizi, iyi ki keşfetmişim. Bir de Ali Deniz Uslu ve Erk Acarer gibi sürekli takip ettiğim iki ismi de görünce deliye döndüm. Elinize sağlık, İstanbul'a döndüğüm ilk gün Karaköy'deyiz
Zeynep Kırali
Yazan: Zeynep Kırali   7.9.2014 11:11:11 - 11:11:10Gramafon baba'dan papara yemek candır! gidin görün, bir azarını işitin... muhteşem tecrübe:) elinize sağlık!
Nilay Zeynep Kutlu
Yazan: Nilay Zeynep Kutlu   19.9.2014 21:53:24 - 21:53:23Yeniden plaklara sevdalanmaları insanların çok güzel. Ama pazar da büyüdü, İstanbul çok farklı fiyat veren yerler var.
Fevzi
Yazan: Fevzi   13.3.2015 11:15:33 - 11:15:32Eskiye hep özlem hep bi hasret içimizde.. Baba sen ve senin gibiler gittikçe azalıyor ve yazıkki bizler o sizin zanaatlarınızı yaşatamıyoruz..

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?