Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

22 Ağustos 2014  |  0 yorum  |  Zeynep Bakır

Karaköy’e Alman saatçi geldi!

Bundan tam 130 yıl önce II. Abdülhamid, dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm’e bir mektup yollayıp iyi bir saat ustası göndermesini ister. Böylelikle saat ustası Johann Meyer saraya gelir.

Karaköy’e Alman saatçi geldi!

Meyer, Dolmabahçe ve Topkapı saraylarında saatçilik görevine başlar ve saatçibaşı ünvanını alır. Bu sebepten ötürü bu iki sarayda gördüğünüz neredeyse tüm saatler Alman ekolünden gelir. 

Padişahın izniyle Meyer, Karaköy Tünel’de saatçi dükkânı açar. Karaköy esnafından bir fısıltı yükselir; “Alman saatçi geldi...” 

Şimdi o dükkân maalesef yok, Adnan Menderes döneminde birçok bina gibi o da yıkılmış. 

Şimdi sarayların saatçibaşılığını, Meyer’in 3. kuşak torunundan işi öğrenen Recep Gürgen yapıyor. Atölyesi İstiklal Caddesi’nin başındaki füniküler garajının yanında... Saray saatlerinin bakımının yanı sıra her hafta aynı gün, aynı saatte Dolmabahçe Saat kulesi’ne gider ve bir hafta daha doğru zamanı göstermesi için saati kurar. Saatlerle ilgili tarihi araştırma yapmak isteyenler için en doğru adreslerden biridir sarayın saatçibaşısı Recep Gürgen... 

* Milli Sararlar arşivinden de yararlanılmıştır. 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?