Anasayfa > Şehir Hatları > Tarih

Tarih

10 Haziran 2014  |  1 yorum  |  Ali Deniz Uslu

Kartpostallarla kutsal bir yolculuk...

Sabır, insanı amacına en düzgün yoldan götüren en önemli özelliklerden.

  • Kartpostallarla kutsal bir yolculuk...
  • Kartpostallarla kutsal bir yolculuk...
  • Kartpostallarla kutsal bir yolculuk...
  • Kartpostallarla kutsal bir yolculuk...
  • Kartpostallarla kutsal bir yolculuk...

Bir yolda sabırla yürümek, yolun sonunu çok daha kıymetli yapar. Denizler Kitabevi’nin yayıma hazırladığı, M. Murat Kargılı’nın kartpostalların izlerini takip ederek derlediği ‘Kartpostallarla Kutsal Yolculuk Hac – The Hajj: A Holy Journey Through Postcards’ adlı kitap, geçmiş ve günümüz arasında kıyas yapmaya itiyor insanı. 

Hayatın ritminin nasıl aktığını anlayabileceğimiz kartpostalların arkasına düşülen kısa notlar, üzerindeki resimler ve tarihler büyük bir hac yolculuğunun kapısını aralıyor. Kitabın içindeki kartları inceledikçe, hac ibadetinin en önemli bölümünün hacca gidilen yol olduğu anlaşılıyor. Kervanlarla çıkılan yolda çöl şartlarında sınanan insanlar kutsal topraklara ayak bastığında yaşadıkları derin inancın getirdiği huzur, tüm yolculuk sıkıntılarını unutturuyor ve yerini ulvi bir duyguya bırakıyor. 

Kitapta hacıları uğurlama ve karşılama törenleri, seyahat biçimleri, Mekke ve Medine’ye varışlarını gösteren kartpostallar, aylar süren inanç yolculuğunu gözler önüne seriyor. Günümüzün ‘kolay ulaşılabilirlik’ lüksü düşünülünce geçmiş yaşantının sabır taşlarıyla döşeli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. 

Bu yazıyı okuyanlar bunları aldı...

3D Kartpostal (Ayasofya) 3D Kartpostal (Ayasofya) 50,00 TL

3D Kartpostal (Boğaz Köprüsü) 3D Kartpostal (Boğaz Köprüsü) 50,00 TL

3D Kartpostal (Galata Kulesi) 3D Kartpostal (Galata Kulesi) 50,00 TL

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Duygu Sibel Nalbant
Yazan: Duygu Sibel Nalbant   23.09.2014 09:00:25 - 09:00:25Kartpostallar da tıpkı pullar gibi çocukluğumuzdan; yani internetin ve sosyal medyanın olmadığı iletişim olanaklarının daha kısıtlı ama daha samimi ve gerçekçi olduğu dönemlerden kalmış miraslarımız, onlara sahip çıkmanız çok anlamlı, en çok da yılbaşlarında aldığım kartpostalları özledim, postacı getirdiğinde ne çok mutlu olurduk :)

Yazıya Yorum Ekleyin

E-Bülten Listemize Kayıt OlunYeni ürünler, yazılar ve size özel önerilerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olmak ister misiniz?